Interjú

„Hogy lemenjek a pincébe”

Bagó Bertalan rendező

Színház

Nyári Úri muri-rendezése kapcsán kérdeztük művészeti hitvallásáról, a szakma kettéosztottságáról, a béke lehetetlenségéről.

Magyar Narancs: Miért pont az Úri murit választottad?

Bagó Bertalan: A Komáromi Jókai Színházzal közös döntés volt. Szerettünk volna egy olyan előadást létrehozni, amely a fiataloknak is szól, hiszen Móricz műve kötelező olvasmány, és a magyar irodalom egyik meghatározó darabja.

MN: Miért érezted aktuálisnak?

BB: Móricz ezt a darabot az 1920-as években írta, mégis visszahelyezte a cselekményt az 1890-es évekbe, hogy megmutassa, mire volt lehetősége és mi mindennel küzdött ez az ország. A mostani előadást én az 1990-es évekbe, a rendszerváltás utáni időszakba helyeztem, amikor úgy látszott, hogy Magyarországnak esélye van csatlakozni a Nyugathoz, de mint mindig, most sem sikerült igazán, mert mindig vannak olyan alakok és ideológiák, akik és amelyek visszahúzzák.

MN: Annak idején sikeresen indult a színészi karriered. Miért hagytad abba?

BB: A Nemzetibe szerződtem, aztán Ruszt Józseffel megcsináltuk a Független Színpadot, és amikor vége lett, hat budapesti színházba is hívtak, de egyikbe se mentem el, mert rendezni akartam, ez izgatott és azt gondoltam, úgy tudok csak rendezni, ha kizárólag a rendezéssel foglalkozom. Azt éreztem, hogy az a fajta gondolkodásmód, ahogyan én a világhoz közelítek, nem tud másképpen megnyilvánulni. Érdekelt a térszerkezet, a vizualitás és a szöveg szerkezete is, utóbbiba néha bele is nyúltam. Ezt egy színész nem tudja megcsinálni, a színészre kiosztják a szerepet, amelyet jól-rosszul eljátszik, de ennyi. A képi világ, a zene, a ritmus, az egész komplexitása izgatott.

MN: Színészként el tudtad engedni ezt a gondolkodást?

BB: Nem szóltam bele semmibe, inkább belül járt a fejemben, hogy néhány rendező milyen baromságokat beszél. Akadnak, akik eléggé hiányos tudással bírnak, főleg a képi világot tekintve, és vannak a bölcsész típusú rendezők, akik a szöveget jól tudják elemezni ugyan, de ott meg is áll a tudományuk. Szövegértelmezésben és szerepelemzésben jók, de az, hogy hogyan álljon meg egy színész a kompozícióban, sokszor már nem megy nekik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.