Torontóban mutatják be Pálfi György új filmjét

Mikrofilm

A tyúk premierje Észak-Amerika legrangosabb filmes seregszemléjén, a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon lesz.

Tavaly nyáron retrospektív vetítéssorozatot rendeztek Pálfi György filmjeiből New Yorkban, a Brooklyn Academy of Musicban (BAM). Ennek kapcsán interjúztunk a Hukkle és a Taxidermia rendezőjével; elkaszált filmterveiről és arról is kérdeztük, mikét lehet az, hogy az egyik legismertebb és legelismertebb kortárs rendezőként évek óta nem kap egyetlen fillér állami támogatást sem. Pálfi úgy válaszolt: „Én addig mentem és próbálkoztam, ameddig csak lehetett. Még a legutóbbi filmemmel, A tyúkkal is megkíséreltem a lehetetlent: német, francia és görög pénzből összeállt a költségvetés, nagyjából 20 százalékra lett volna még szükségem ahhoz, hogy kicsit nagyobb biztonsággal forgathassunk, legyen például tartalék a kellékekből. A német producer kérésére megpályáztam itthon az ehhez szükséges pénzt: elvégre magyar a film írója és rendezője, vágója, sőt még az állattrénere is, aki a főszereplő tyúkunkat betanította. Lehetett volna tehát egy magyar koprodukció, de a Filmintézet azt válaszolta, hogy egy baromfiudvarban játszódó filmre legyen elég annyi, amennyit összeszedtünk rá” – fogalmazott.

A film egy tyúkról szól, aki egy romos étterem udvarán köt ki, ahol rátalál a szerelemre, ám kihívások is várnak rá: szembe kell néznie a tyúkól hierarchiájával és meg kell védenie tojásait is. A családalapítás sikertörténetével párhuzamosan pedig egy szörnyű emberi tragédia is kibontakozik. A forgatókönyvet Pálfi Ruttkay Zsófiával közösen írta. „Filmem az ókori görög tragédiák alapvető mechanizmusait felhasználva mutatja be az egyéni sorsokat. Egy egyetemes problémával foglalkozik, amely az egész emberiség középpontjában áll: vajon az egyének mentesülhetnek-e az erkölcsi felelősség alól, ha csak passzív résztvevői az eseményeknek? A történet többrétegű, mint egy hologram, ugyanazt a képet mutatja különböző síkokban és dimenziókban, két különböző sorson keresztül. Az egyik egy tyúké, a másik egy emberé. Természetesen a kettő egymástól függ, összefonódik, és bár különböző célok és motivációk vezérlik őket, elválaszthatatlanok. A tyúk létezésének kicsinysége és békéje ebben a filmben találkozik az emberi életek tragédiájával egy globális probléma közepette. A tyúk című filmben azzal a gondolattal játszottam, hogy mi történik, ha nem az emberi történet van a középpontban, hanem mi, emberek vagyunk a mellékszál a történetben” – fogalmazott a rendező, aki elmondta, eddig minden filmjében szerepeltek állatok. „A film elkészítésének egyik legnagyobb kihívása az volt, hogy úgy döntöttünk, valódi állatokkal dolgozunk, és nem használunk számítógépes trükköket vagy mesterséges intelligenciát a film készítésekor. Ez egy biocsirkés film” – tette hozzá. A film főszereplői Loannisz Kokiaszmenosz, Maria Diakopanagioti, Argírisz Pantazarasz és a Tyúk, operatőre Giorgos Karvelas, vágója Lemhényi Réka.

A tyúk forgatása végül állami pénz nélkül is befejeződött, és Észak-Amerika legrangosabb seregszemléjén, a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF) mutatják majd be a Platform program részeként. A Platform programot 2015-ben hozták létre azzal a céllal, hogy teret adjon a nemzetközi szinten is jelentős, merész alkotóknak. Cameron Bailey fesztiváligazgató a szekciót a Cannes-i Director’s Fortnight és Un Certain Regard programjaihoz hasonlította, azokhoz hasonlóan ugyanis az itt bemutatott filmeknél is elsősorban a rendezői látásmódon van a hangsúly. Évi 8-12 filmet válogatnak be, a zsűri által megválasztott győztes pedig 20-25 ezer kanadai dollárt (4-6 millió forintot) vihet haza. Korábban olyan sikerfilmek és Oscar-kedvencek indultak el innen, mint a Holdfény vagy A metál csendje.

Az idei TIFF-en Pálfi mellett új filmmel jelentkezik Baz Luhrmann, Benny Safdie, Romain Gavras, David Michôd és Gus Van Sant is; bemutatják Aziz Ansari legújabb komédiáját Keanu Reevesszel a főszerepben, de vetítik Brian Cox, James McAvoy és Maude Apatow rendezői bemutatkozását is – eddig mindhármójukat színészként ismerhettük.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.