Iványi Gáborék a hajléktalanok közétkeztetését célzó uniós projektben sem vehetnek részt

Belpol

Napi mintegy 270 adag ételt szerettek volna kiosztani intézményeikben az éhezők között, de mivel nem tudtak felmutatni nullás adóigazolást, elestek a pályázati lehetőségtől. 

Tavaly ősszen az Iványi Gáborhoz köthető Oltalom Karitatív Egyesület a József Nádor téri Női Szálló lakói számára 40 adag ételre pályázot egy az EFOP Plusz operatív program keretében zajló projektben. A szintén a metodista lelkész által irányított Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET) fenntartásában lévő két intézmény is szeretett volna mintegy napi 230 adag ételt biztosítani ezen pályázati lehetőségen keresztül, ám erre nekik sem volt lehetőségük, ugyanis nem tudtak felmutatni nullás adóigazolást – értesült a Magyar Narancs. 

Az elmúlt hetekben többször is foglalkoztunk az Európai Unió ún. kohéziós forrásaiból üzemeltetett, társadalmilag érzékeny területeken beavatkozó EFOP Plusz operatív programmal. A kohéziós rendszer működését, valamint a támogatások egy jelentős részének, körülbelül 260 milliárd forint felfüggesztésének a hátterét is részletesen bemutattuk. 

Az EFOP Plusz-nak köszönhetően finanszírozza egyebek mellett a kormány a „pedagógus életpályamodellt”, magyarán részben a béremeléseket is, illetve a 300 leginkább hátrányos helyzetű településen működő Felzárkózó Települések program is élvezi az operatív program támogatását.

A megannyi pályázati lehetőségek között találtunk rá az „Élelmiszer támogatás biztosítása hajléktalan személyek részére” című projektre, melynek a leírása szerint fő célja, hogy a súlyos anyagi nélkülözésben élők közé tartozó hajléktalanok életminőségét javítsa, „a méltó emberi léthez szükséges anyagi javaktól való megfosztottságukat” enyhítse „munkanapokon történő meleg érkezés, kiegészítő élelmiszerek biztosításával”. Másik cél az életminőségüket rontó és társadalmi befogadásukat hátráltató mentális betegségek kezelése, kísérő intézkedések keretében nyújtott pszichiátriai, addiktológiai, mentálhigiénés szolgáltatásokkal.

Napi 4200 adag étel

A tájékoztató oldal szerint a projekt tavaly március elején indult, és egészen 2028 végéig fut, vagyis még jó pár évig működni fog. A megvalósítója a még 2004-ben a kormány által létrehozott Hajléktalanokért Közalapítvány

Szerettünk volna többet megtudni a működésről, ezért megkerestük a közalapítványt. Varga Péter igazgatótól azt a választ kaptuk, hogy az ilyen projekt „szigorúan körvonalazott kommunikációs terv szerint közvetítheti eredményeit. Ennek megfelelően a projekttel kapcsolatos összes közzétett információt (cikkeket, sajtóközleményt, fotókat) a támogatóval egyeztetni, jóváhagyatni szükséges”. Ugyanakkor elküldte a program 2024-es évre vonatkozó összefoglalóját

Ebből az derül ki, hogy a közalapítvány a korábbi uniós ciklusban, az RSZTOP keretén belül már végzett hasonló tevékenységet: 2017 és 2023 között 1708 munkanapon összesen 6,9 millió darab ételcsomagot osztottak ki, így a jelentés szerint átlagosan több, mint 4000 hajléktalan „jutott egészséges melegételhez a munkanapokon az ország egész területén”.

Az EFOP Plusz-os, jelenleg is zajló projekt célja, hogy napi 4200 adag meleg készételt osszanak ki, a teljes megvalósítás ideje alatt legalább 11 ezer „célcsoporttag elérését célozva”. A szolgáltatás tavaly március 25-én indult, összesen 88 ételosztási helyszínen (57 vidéki és 31 fővárosi), különböző hajléktalanellátó szervezetek – partnerszervezetek – bevonásával. Az országos lefedettség a cél, ám 2024-ben csak 18 megyére sikerült kiterjeszteni az ételosztást, Tolna megye kimaradt a körből.

Az összefoglaló szerint a szociális munkások 2024-ben 817 ezer darab ételcsomagot adtak át a hajléktalanok számára, melyeknek „ételnyersadag vonzata szerinti átlagsúlyát” 650 grammban határozták meg. Ez azt jelenti, hogy mintegy 531 tonna élelmiszert osztottak ki a tavalyi évben. Jól látszik, hogy a projekt főleg Budapesten valósul meg, ugyanis az ételadagok 43 százalékát (350 984) a fővárosban kapták meg az ellátottak, az 57 százalékát (466 453) pedig a többi megyében. A területi eloszlás nem meglepő, ugyanis a hajléktalanság egy városi jelenség, ezért vélhetően Budapesten kell a legnagyobb erőkkel beavatkozni. A dokumentum szerint összesen több, mint tízezer főt sikerült elérni az étkeztetés szolgáltatással.

A projekten belül mérik a célcsoport sajátosságait is, így megtudhattuk azt is, hogy a nők, a 65 évnél idősebbek, a külföldiek és a kisebbséghez tartozók – példáuk a romák – magas számban érintettek a hajléktalansággal. De a fogyasztói igényeket is felmérték, ezért a következő megvalósítási időszakban a rakott és főzelék típusú ételeket bővítik. A mintegy 3 ezer megkérdezett 51 százaléka szeretne heti egyszer húsmentes ételt fogyasztani, 91 százalékuk szívesen enne desszertet, 88 százalékok havonta egyszer gyümölcsöt is, 84 százalékuk pedig bizonyos ételekhez savanyúságot. 

 
Férfiak a Dankó utcai szállóban
Fotó: Palágyi Barbara

Iványiék ismét hoppon maradtak

A Hajléktalanokért Közalapítvány több tucat partnerszervezettel dolgozik együtt, ezen a listán tekinthető meg, hogy ők napi hány ételadagot kapnak a projekt keretében, a legtöbb intézmény kevesebb, mint napi száz adaggal számolhat. Ugyanakkor észrevettük azt is, hogy a partnerek között a 2024. március 12. és 2025. június 20. közötti időszakra vonatkozóan fel van tüntetve az Iványi Gáborhoz köthető Oltalom Karitatív Egyesület. 

Ezzel természetesen önmagában semmi probléma nincs is, csakhogy Iványiékat több, mint egy évtizede támadja a kormány: minthogy a MET elvesztette egyházi státuszát, ezért tetemes, milliárdos állami támogatásoktól esett el. De az is megesett, hogy 2023-ban pár nappal a tanévkezdés előtt a kormányhivatal visszavonta Iványi Gáborék két fővárosi iskolájának a működési engedélyét, ezzel sajátos nevelési igényű gyerekek jövőjét lehetetlenítve el. Erről idén márciusban a bíróság kimondta, hogy törvénytelen módon történt. 

Év elején ellátogattunk az Oltalom és a MET Dankó utcai létesítményeibe, mert mint ismert, Iványinak a törvény szigorával is szembe kell néznie. Az állami támogatások megvonása miatt ugyanis a szervezetek tetemes köztartozást halmoztak fel, a munkatársak egy részének csak csökkentett bérezést tudnak kínálni azért, hogy az ellátottak körülményeit biztosítani tudják. (Részletes riportunkat itt tudja elolvasni.) 

Megkerestük az egyházat, ahonnan megtudtuk, tavaly ősszel pályáztak arra, hogy ők is részt vehessenek az uniós programból finanszírozott közétkeztetésben, napi 40 adag ételt szerettek volna a József Nádor téri Női szálló lakoinak számára, de ezt végül elutasították, mert nem volt nullás adóigazolásuk – a szállót azóta a Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) át is vette Iványiéktól. A MET ugyanakkor szintén pályázott napi 230 adag ételre két éjjeli menedéket érintően (Dankó u. 9 és Dankó utca 15.), de a nullás igazolás hiánya miatt ezt is elutasították. Megkerestük az egyházat, így tudtuk meg, hogy Iványi Gáborék így napi 270 ételadagtól estek el. 

Az EFOP Plusz program keretében zajló projektekkel több cikkben is foglalkoztunk. 

Szerkesztette: Fazekas Zsuzsanna

 
Az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem a Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.