A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) munkatársai rajtaütésszerű helyszíni vizsgálatot tartottak a Booking.com magyarországi központjában az online szállásfoglalás piacán tapasztalt anomáliák ügyében – tudta meg az Index.
„A gyorsított ágazati vizsgálatok során a GVH a versenytörvény felhatalmazása alapján – bírói engedéllyel – helyszíni kutatást (rajtaütést) is tarthat. Ez a hatékony és gyors beavatkozást lehetővé tevő eszköz azt támogatja, hogy a GVH a piaci zavarok feltárásához és kezeléséhez szükséges információkat összegyűjtse” – erősítette meg a lapnak a hatóság.
A tájékoztatás szerint az elmúlt két nap során a versenyhivatal szakemberei több helyszínre is kiszálltak előzetes értesítés nélkül, hogy adatokat gyűjtsenek az online szálláshely-szolgáltatási piac szereplőitől. Ennek során a GVH vizsgálói – több más helyszín mellett – kedden, illetve szerdán a Booking.com budapesti irodájába is kiszálltak, ahol jelenleg is zajlik az adatgyűjtés.
A helyszíni kutatás folyamatban van a holland cég budapesti irodájában, de további információkat nem közöltek.
A hivatalnál előrebocsátották: az információgyűjtés lezárultát és az adatok elemzését követően a GVH nyilvános jelentéstervezetben összegzi majd az online szálláshelyfoglalás és a szálláshely-szolgáltatás hazai piacán végzett gyorsított ágazati vizsgálat eredményeit. Ennek elkészítésére a nemzeti versenyhatóságnak 30 napja van, ami indokolt esetben összesen kétszer 30 nappal meghosszabbítható.
Az elmúlt hetekben több magyarországi szállásadó is azzal szembesült, hogy a Booking nem utalja át a számlájukra a lefoglalt szállások díját. Ez azoknál a szállásoknál fordult elő, ahol a szállásdíjat a közvetízőnek fizették ki a vendégek, majd a cég utalta tovább a szállásadónak járó összeget. Ez a rendszer rendkívül kényelmes a vendégek számára, hiszen a portál felületén kártyás fizetést tudnak indítani, nem szükséges átulalással, készpénzes fizetéssel bajlódni. Most azonban a szállásadók nem kapták meg a pénzüket.
A Booking azzal magyarázta a hibát, hogy új könyvelési szoftverre álltak át, mivel a régi már nem bírta a megnövekedett forgalmat. Az átállás azonban nem sikerült zökkenőmentesen, így előállt az a helyzet, hogy a régi már, az új pedig még nem működött. A hiba, úgy tűnt elhárult, de most úgy fest, nem oldódott meg a helyzet: a Fidesz összehívta a turisztikai albizottságot, amely szerint a vállalat még egyenlítette ki a számlát mindenki felé. A bizottságának turisztikai albizottsága gyorsított ágazati vizsgálatot tartott szükségesnek.