Rend a lelke – Tisztújít az MSZP

Belpol

A TEK-et is meghívhatták volna továbbképzésre a szocik, akkora feneket kerítettek a biztonsági intézkedéseknek. Más említésre méltó hirtelenjében nem is igen jut eszünkbe a nagy eseményről.

Azon kívül persze, hogy Tóbiás Józsefet az MSZP elnökévé, elnökhelyettessé Gőgös Zoltánt, a választmány vezetőjévé Botka Lászlót választotta az MSZP tegnapi tisztújító kongresszusa. A boldog nyertesek egyedüli indulók voltak. Ez utóbbi ismeretében még inkább talány, mivégre védték oly elszántan a sajtó elől a tanácskozás titkosságát a szocialisták – tán hogy ne szivárogjon ki semmi az öldöklő küzdelemből. Meghatározott idősávban vehették át a skriblerek és a kamerások papír csuklópántjaikat, majd adott jelre hatolhattak (dél körül) a rendezők felvezetésével a Syma Csarnok B épületébe, ahol a félhomályos küzdőtéren csapatostul keresztülvágva egy ajtóhoz értek. Ott aztán megint várakozni kellett: számolták még a szavazatokat, és annak végeredménye előtt meg nyilván nem mondhatott beszédet Tóbiás József – amely a kongresszus egyetlen nyilvános aktusa volt. Végül is beengedték a sajtómunkásokat a terembe, egy gondosan elkerített területre. Aztán a flexibilis kordont szorosan az általuk elfoglalt hely köré vonták. Egyébként príma hely volt, remekül lehetett látni, hogy az új elnöknek elsőként gratulált közvetlen elődje, Mesterházy Attila, illetve elődjének elődje, Lendvai Ildikó, közbevetőleg pedig Gőgös Zoltán, aki még meg is ölelgette Tóbiást.

false

 

Fotó: Németh Dániel


Tóbiás a párt általa elképzelt jövőjét vázolta: erős, meghatározó MSZP-t. Beszéde végén a szólóban távozni kívánó újságírókat udvariasan visszaintették a rendfenntartók, mert csak szervezetten lehetett – sőt kellett – kimenni. Egyetlen ajtón, és csakis azon. Volt is purparlé, hiszen Enyedi Nagy „Médiahajó” Mihály még meg akarta lobogtatni a kollégák és a kamera előtt saját – népszavás – cikkét.  Ám mint küldött, csak a másik nyílászárón közlekedhetett: úgyhogy üvöltözni kezdett a biztonságiakkal, hogy ne merjenek hozzáérni. Nem is tették, csak utána mondogatták egymásnak: „Ez hülye. Ez hülye.”

Ennyit az atmoszféráról.

A néhány napja megalakult Deák Ferenc Kör szocialistái egyebek mellett azt tanácsolták a tanácskozásnak, hogy – noha az alapszabály nem kötelezi a kongresszust erre – az országgyűlési képviselők részaránya az országos elnökségben ne haladja meg az egyharmadot, így biztosítva, hogy „a párt hozhassa meg a lényeges politikai döntéseket a frakció munkájáról”. Aminek egyik célja akár az is lehet, hogy Mesterházy Attila hívei tűnjenek el az elnökségből, vagy legfeljebb minimális képviseletük maradjon. Oka pedig az lehet, hogy a képviselőcsoportot még a régi vezetőség rakta össze. S ha már kirobbantani nem lehet őket onnan, legalább ne formálhassák a párt politikáját. Ugyanakkor a frakcióuralom gátja leginkább az új pártelnök, Tóbiás József: éppen a képviselőcsoport vezetőjeként, amire van is sansza. Továbbá a párt elnökhelyettese, Gőgös Zoltán is bekerülhet a parlamentbe, ha Botka Lászlót ismét polgármesterré teszik Szegeden (ez esetben Botka – előzetes nyilatkozatai alapján – a polgármesterséget választaná).

false

 

Fotó: Németh Dániel

 

E sorok írásakor már csak az elnökségi tagok megválasztása maradt hátra. Nyilván nagy meccs lesz, például a kvóták miatt. Tudniillik az MSZP alapszabálya előírja, hogy három nőnek és három ifjúnak mindenképp lennie kell az elnökségben. (Az ifjúsági kvóta felső határa 35 esztendő.) Alighanem mindenki a körmét rágva várja az eredményt; ígérjük, beszámolunk róla.

Frissítés: Kunhalmi Ágnes – meglepetésre – nem tagja mától a Magyar Szocialista Párt elnökségének. Pedig ha ambicionálja, alelnöknek is megválasztották volna, de nem pályázott e tisztségre. A jelölőbizottság egyik tagja így is megkérdezte tőle meghallgatásakor, miért akar egyáltalán elnökségi tag lenni, amikor a fővárosi szervezet vezetőjeként – tanácskozási joggal – mindenképp részt vehet az üléseken. Nem ezért, de Kunhalmi visszalépett  az utolsó pillanatban az elnökségi tagságtól is, teret nyitva másoknak – elsősorban Tüttő Katának, akivel szoros versenyben volt a budapesti választáson. Kunhalmi visszalépése mindazonáltal érdekes gesztus, mivel ő már nem csupán egy friss arc, hanem egyre inkább meghatározó személyiség az MSZP-ben, és még népszerű is.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.