Rühfertőzés tört ki a máltaiak idősotthonában

Belpol

A dunaföldvári Gondviselés Háza Napsugár Idősek Otthonában több demens beteg fertőződött meg, ápoló is elkapta. A fertőzéssel kapcsolatban a megyei tisztifőorvosnak feltett kérdéseink után vizsgálat indult.

Megerősítette lapunk információit a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, hogy a fenntartásukban működő dunaföldvári Gondviselés Háza Napsugár Idősek Otthonában rühfertőzés történt.

A Narancs.hu úgy tudja, demens, magatehetetlen ápoltak fertőződtek meg november végén, december elején. Információink szerint nem csak ápoltak szenvedték el a fertőzést, hanem gondozók is. A fertőzésről megkérdeztük a Tolna megyei tisztifőorvost, értesültek-e róla, intézkedtek-e bármit. Múlt héten érkezett válaszuk szerint a kormányhivatal jelenleg kivizsgálást tart az ügyben, részletes tájékoztatást a későbbiekben tudnak adni.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálatot is megkérdeztük a fertőzésről. „A dunaföldvári Gondviselés Háza Napsugár Idősek Otthonában

2024. december 18-án észleltek rühfertőzést a dolgozók, ami 92 lakóból 5 embernél jelentkezett.

Az érintett lakókat háziorvos megvizsgálta, és elrendelte a kezelésüket, amit megkaptak. A fertőzés két lakószobában jelent meg, ezekben a ruházatot, az ágyneműt, az ágyak matracait, és minden, a fertőzés terjesztésére alkalmas textíliát fertőtlenítő mosással megtisztítottak, illetve gőztisztítóval kezeltek, válaszunk elküldésééig visszafertőzés nem történt, és egyetlen dolgozó sem fertőződött meg” – írták január 2-án.

Az intézmény működését ismerő forrásunk arról számolt be, már november közepén megjelent a rüh, több ápoló is megfertőződött,

amiről az intézmény vezetőinek is tudomása volt. Volt olyan beteg, aki a tisztító fertőtlenítés ellenére heteken belül visszafertőzött.

Úgy tudjuk, az egyik demens ápoltat a rühfertőzés veszélye miatt nem merte hazavinni karácsonyozni a családja.

A fertőzés forrásáról a Magyar Máltai Szeretetszolgálat az közölte, nem az otthon falain belül indult el, feltehetően látogatókkal, vagy eltávozásról visszatérő lakókkal került be az intézmény zárt rendszerű működésébe. Ezt az állítást forrásunk kétségbe vonja; szerinte a fertőzés belső eredetű lehetett, mivel visszafertőződés történt decemberben, azután is, hogy Linimentummal lekenték több alkalommal a betegeket. A fertőzés történetéről azt állítja, azt követően vált egyértelművé, és azt követően rendelték el a betegek kezelését, hogy az egyik ápoló jelezte fertőzöttségét.

Megkérdeztük a fenntartót, takarékossági okokból valóban elrendelték-e, hogy 30 fokon mossanak az otthon mosodájában. Ezt nem cáfolták kategorikusan, kérdésünkre azt közölték: „a gépek beállítását a ruhák szennyeződésének jellege és mértéke alapján határozzák meg, ebben az utóbbi időben semmilyen változás nem történt”.

Az otthon honlapján arról vall, az intézmény kiemelkedő szakmai színvonalú szociális és egészségügyi létesítmény, amely családias légkörben, nagy körültekintéssel és szakértelemmel ápolja és gondozza lakóit. 2023-as beszámolójában külön kiemeli a demens betegekkel való törődés fontosságát, akik aztán decemberben elszenvedték a fertőzést. Mint írják, a demens ápoltak 100 százaléka önállásra képtelen, ezért a napi gondozási teendők mellett életkoruk és betegségük kapcsán fokozott odafigyelésre és mentálhigiénés ellátásra szorulnak.

Megkérdeztük az intézmény vezetőjét is, aki nem reagált kérdéseinkre.

Ahogy a Máltaiak kérték, úgy szavaztak

A négyszintes, anno orosz laktanya épületében működő otthont korábban az önkormányzat működtette, amely a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kérésére 2022 júliustól tíz évre átadta az intézményt. A képviselő-testület 2022 áprilisi döntése előtt azonban vita alakult ki arról, érdemes-e átadni az otthont a máltaiaknak. Jákli Mihály képviselő azt kérdezte, egyáltalán miért gondolkozik a képviselő-testület a kiszervezésen. Véleménye szerint nem akkora teher ez Dunaföldvár költségvetésében. A szavazás előtt felmerült benne képviselő-társai érintettsége is. Javasolta, hogy akik érintettek lehetnek az ügyben, jelentsék be. Bár nem nevesítette, egyfelől Jákli Viktorra, a helyi máltai önkéntes csoport vezetőjére, és Lipták Tamás képviselőre utalhatott. Lipták akkor az ügyrendi, közrendvédelmi és jogi bizottság elnöke volt, ma már alpolgármester, a dunaföldvári máltás támogató szolgálat intézményvezetője. Együtt fogadta a máltai táborozókat tavaly augusztusban Jákli Viktorral, aki saját birtokán látta vendégül a gyerekeket, bemutatva sertés- és a szarvasmarha telepét, majd ebéddel vendégelte meg őket. Lipták Tamás a képviselő-testületi vitában kijelentette, az ügyben érintettsége nem áll fenn, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat évek óta jól működő szervezet, a kiszervezéssel az otthon nem járna rosszul.

A képviselő-testületben az átadáspártiak voltak végig többségben. Kiss Lajos Csaba képviselő szintén támogatta az átszervezést. „Ez a szervezet direkt szociális feladatok ellátására szakosodott, így sokkal jobban átlátják, mire van az otthonnak szüksége” – érvelt ő is a máltaiak mellett. A máltaiaknak azt is sikerült elérniük, hogy a 2032-ig szóló haszonkölcsön-szerződést úgy kössék meg, hogy az ingatlan nettó forgalmi értékének 5 százaléka helyett csak 2 százalékát kelljen évente felújításra költeniük. Jónás Gergely, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Dél-Dunántúli Régiójának vezetője hatásosan érvelt a szavazás előtt: kijelentette, céljuk egy jól működő intézmény működtetése, a 2 százalék 5 százalékra való emelését azonban nem tudja 100 százalékosan garantálni. Széles János képviselő erre vonatkozó javaslata, amely az önkormányzati ingatlanvagyon gyarapítását szolgálta volna, a 9 fős testületben 6 nem szavazatot kapott a dunaföldvári képviselőktől. Az otthon átadását viszont 6 igen szavazattal támogatták.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk