Schmidt Mária nagyot ment Bálványoson: Németországban totális szellemi diktatúra van
schmidt_top_story_lead.png

Schmidt Mária nagyot ment Bálványoson: Németországban totális szellemi diktatúra van

  • narancs.hu
  • 2018. július 27.

Belpol

A Figyelő a Figyelő rendezvényén járt a Bálványosi Szabadegyetemen, így Schmidt Mária lapja megírta, mit gondol a világról Schmidt Mária. Tudják követni?

Részletes beszámoló olvasható a kormánylap honlapján arról, hogy miként vitázott egymással Schmidt és Prőhle Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója a tusnádfürdői rendezvényen.

Prőhle szerint a nyugat-európaiak azért csalódottak az unióban, mert a vezetők a nemzetállamot akarják megsemmisíteni, Schmidt azonban ennél jóval továbbment.

Szerinte ugyanis egy új évszázadban és új feltételrendszerben vagyunk. E mellé pedig már nem társulnak azon értékek, amelyek mentén és amelyek miatt létrejött az EU: ennek oka pedig az, hogy az egész unió és Európa vezetési válságban van. „Ezt a helyzetet pedig nyugaton a 68-as elit tökéletesen kihasználta: nemcsak az intellektuális életet, de a politikát is maguk alá gyűrték. Ezek után pedig olyan értékrendet akarnak a kontinensre kényszeríteni, amelyet a keleti részen mi nem vagyunk hajlandók elfogadni.”

Németország Prőhle szerint „Európa beteg embere”. A Wilkommenskultur zászlóra tűzése tévedésnek bizonyult, és rámutatott, hogy a német politikai rendszerben is komoly problémák vannak, ezért pedig legalább részben Angela Merkel a felelős.

Schmidt erre is rátromfolt, mondván, Németország egyértelműen vezető szerepre tör. Minden áldott nap hasznot akarnak húzni mindenből – tette hozzá. Rámutatott arra is: a német kancellár egyedül hozott döntést Európa helyett, és ez nagyon helytelen. Míg Prőhle szerint a magyar gazdaság szempontjából kiemelten fontosak például a német autógyárak, és az ország kifejezetten segíti az uniós országokat, a Terror Háza főigazgatója szerint ennek épp az ellenkezője igaz. Németország nem jótékonysági intézményként működik, az EU-s csatlakozás fejében elárasztották a magyar piacot, és mindent kétszeresen megfizettetnek velünk – mondta Schmidt.

Schmidt szerint Németországban ellehetetlenítették Hans-Peter Schwarz történészt, miután arról írt könyvet, hogy miként tette tönkre 2015-ben Angela Merkel Németországot és Európát. Németországban totális szellemi diktatúra van – összegezte a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Megoldásként pedig az elitváltást nevezte meg.

Schmidt Mária zárásként elmondta, hogy lát egy víziót, de ehhez rá kell ébreszteni Németországot, hogy az egy kelet-közép-európai ország. Ezért tökéletes közvetítő lehetne a kontinens két része között, és úgy válhatna az európai egység hasznos láncává. Ezzel szemben a németek most azt próbálják mutatni, hogy ők sokkalta „nyugatiabbak”, mint maga a Nyugat, bármit is jelentsen ez.

Figyelmébe ajánljuk

Ezért nem költenek tömegek kultúrára

De miért nem? Hiszen a legtöbbünknek van igényünk a minőségi szórakozásra, nem lehet elegendő az ostoba sorozat a tévében. Mennyibe kerül a rendszeres kultúrafogyasztás, hányan engedhetik meg maguknak azt az életszínvonalat, amibe ez belefér?

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.