A kormánypropagandában két napig az volt a legfontosabb hír, hogy Botka és Soros egyszerre tartózkodik Brüsszelben

  • - urfi -
  • 2017. június 1.

Belpol

Lehet röhögni az újabb ámokfutáson, de milliók agyát mérgezik meg közben.

A Momentum origós fellépése óta sokat vitatkoznak róla, hogy sajtónak lehet-e tekinteni a fideszes médiagépezet részeit, vagy inkább a kormány propagandaminisztériumának kihelyezett osztályaként érdemes őket kezelni. Nem ez a mostani eset fogja eldönteni a kérdést, de azért adalékkal szolgálhat.

De mi is történt? Hát ez, hogy semmi.

Kedd este az Origo megírta, hogy:

false

Ez önmagában csak egy ostoba lejárató cikk lenne, ami azt a látszatot kelti, hogy Botka László magával a Sátánnal, Soros Györggyel találkozik titokban a pokoli Brüsszelben.

Ezt Botka amúgy egy szerda reggel megjelent interjúban egyértelműen cáfolta: „Ha arra kíváncsi, hogy fogok-e vele találkozni, akkor az az egyszerű válaszom, hogy nem” – mondta az atv.hu-nak.

De persze ez sem csak egy kósza lejárató cikk volt. Az Origo a miniszterelnök-jelöltsége hivatalos megszavazása óta valóságos kis Botka-oltárokat ácsol a címlapján, ahol a munkatársak napról napra feláldoznak egy darabot a lelkükből.

szupercella.tumblr.com

szupercella.tumblr.com

 

Az Origo azonban most sem maradt egyedül: jött a párt hivatalos szóvivője, és elmondta ugyanezt. Hidvéghi Balázs, a Fidesz kommunikációs igazgatója szerda délelőtti sajtótájékoztatóján – az MTI szerint – azt mondotta: „Bizonyára csupán a véletlenek furcsa összjátéka”, hogy Soros György is éppen szerdán tartózkodik Brüsszelben – fogalmazott, megjegyezve: „micsoda érdekes egybeesés”. A Fidesz kommunikációs igazgatója – idézem tovább az MTI-t – azt a kérdést intézte a szocialista politikushoz: találkozik-e szerdán személyesen Soros Györggyel, és ha igen, miről fognak még tárgyalni a fentieken túl?

Mint láttuk, a költői kérdést azután tette fel, hogy Botka László már a lehető legegyértelműbben elmondta, hogy nem fognak találkozni. Amikor erre figyelmeztette egy újságíró, Hidvéghi elmondta, hogy a szocialisták „kétszínűek”, nem lehet bennük megbízni, ezért a Fidesz „kíváncsian" várja az egyenes választ. Vagy esetleg titkos a találkozó? – vetette fel.

Megjegyezném, hogy senki nem állította, hogy tudomása lenne ilyen találkozóról. Se a Fidesz, se az Origo nem idéz folyamatokra rálátó forrásokat vagy brüsszeli háttérembereket, nem hivatkoznak semmilyen értesülésre. Az egész kampány arra a szigorúan szakmai gondolatra épült, amit a Lokál fogalmazott meg legszebben: hogy „ilyen véletlenek azért nincsenek”. Mármint hogy két közszereplő egyszerre jár az európai közélet központján.

De kit érdekel a cáfolat? A szenzációs hírt bemondta a köztévé:

false

Bemondta Mészáros Lőrinc tévéje:

false

Címlapon hozta a Magyar Idők, ahol a másik kötelező elemet, a határkerítést lebontó Botkáról szóló mantrát ezzel a remek szóösszetétellel oldották meg:

false

 

Fotó: 24.hu

A Magyar Hírlap is címlapra rakta, és ők talán még ügyesebbek voltak a kötelező gyakorlat végrehajtásában: „A magyar kerítésbontó politikus akár az amerikai pénzügyi spekulánssal is összefuthat”.

false

De persze a nagy hír végigfutott az összes helyen:

false

És Mészáros vidéki lapjainak is szétküldte a központi szerkesztőség:

false

Tegnap Botka amúgy Brüsszelben is elmondta, hogy nem találkozott Sorossal.

Holnap pedig már valami mást táplálnak be a propagandagépbe.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.