Sötét folyadék bugyog fel ott, ahol elföldeltek 3000 száj- és körömfájás miatt leölt marhát

  • narancs.hu
  • 2025. április 6.

Belpol

Csemeztanyán a helyiek az ivóvizük miatt aggódnak.

Erős felvételek terjednek online arról a területről, ahol a Hegyeshalom melletti Csemeztanyán elföldeltek 3000, a száj- és körömfájás miatt leölt marhát. Az egyik videón az látszik, hogy a készítő belép egy szalaggal lezárt területre, majd ott rövidebb séta után több állat tetemét is látja a föld felszínén. Egy másik felvételen az látható, hogy viszonylag laza, homokszerű földből több ponton sötét folyadék bugyog fel és folyik szét a felszínen – írja a Telex.

A felvételeken nem látszik senki, nincsenek biztonsági őrök, bár a munkagépek még ott vannak. A helyiek attól tartanak, hogy a sekély gödörből a rókák és egyéb állatok kiássák majd a tetemeket, és így tovább vihetik majd a kórt.

A videón látható helyzettel ellentétben a környék már nem volt megközelíthető vasárnap délután – írja a lap. Helyi forrásoktól úgy tudják, biztonsági őrök lezárták a területet, és senkit sem engednek be oda.

A lap megkereste az Agrárminisztériumot, amely délután egy közleményt tett közzé, azt írják,

a terület valóban el lett kerítve, a leölt állatok száma miatt pedig elkerülhetetlen, hogy a bomlás a videóban látható eredményekkel járjon.

Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos nyilatkozata szerint mindenkinek be kell tartania az állategészségügyi előírásokat, mert csak így fékezhető meg a ragadós száj- és körömfájás vírus, és ebbe beletartozik az is, hogy a hatóság által elhatárolt területre illetéktelen személyek nem léphetnek be. Aki ezt megteszi bűncselekményt követ el és elzárással büntethető. Pásztor hozzátette, a levéli ragadós száj- és körömfájás kitörés felszámolása rendezetten, az előírásoknak megfelelően zajlik, a leölt állatok ártalmatlanítása a kijelölt területen még folyamatban van.

A közlemény szerint több napra lesz szükség, mire a szóban forgó gödör véglegesen lezárhatóvá válik, az elföldelést követően ugyanis „a tetemek anaerob bomláson mennek keresztül, ásványi anyagokra és szerves anyagokra bomlanak”. Ez a folyamat gáz- és folyadékok képződésével jár – előbbi a talajból feltörve távozik, utóbbit pedig a rétegek közé tett felszívó anyagok, például több mázsa szalma kötik meg. A mentesítés során az állattetemek felülete folyamatosan fertőtlenítésre került, de

nagy mennyiségű állati tetem egyidejű bomlásánál ezek a bomlási termékek nagy mennyiségben képződnek, emiatt a gázok a folyadék és gázok egy részét is a felszínre hozhatják.

Csemeztanya 4 kilométerre található Hegyeshalomtól, de a nagyközség alá tartozik. A helyiek már akkor aggodalmukat fejezték ki, amikor kiderült, hogy a Győr-Moson-Sopron megyei leölt állatok egy részét a közelükben földelik majd el. Csemeztanyán nagyjából 100 ember él, akik mind kútból veszik a vizet, a területen nincs kiépített csatornázás, így sokan attól tartanak, hogy a dögkút használhatatlanná teszi majd a vízforrásukat.

Múlt vasárnap Nagy István agrárminiszter is ellátogatott ide, hogy a félelmeket eloszlassa, és azt ígérte, hogy Csemeztanyán kiépítik a ivóvíz- és szennyvízvezetéket, és az odavezető utakat is helyreállítják, vízminőséget vizsgáló monitoringkutakat építenek ki, az érintett területet pedig dögkertté nyilvánítják és körbekerítik. A miniszter vasárnap már Mosonmagyaróváron beszélt arról, hogy új kitörés továbbra sincs a vármegyében.

Nyitóképünk illusztráció.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Majdnem Magyarországon találták fel a hormonális fogamzásgátlást

A magyar gyógyszeriparban már az 1930-as években eljutottak a hormonális fogamzásgátlás lehetőségéhez, a korabeli magyar társadalom azonban nem volt fogékony az ötletre. Ennek ellenére magyaroknak is köszönhető a tabletta feltalálása. Két magyar cég és két magyar ember három története a huszadik század sűrű és komor eseményeinek desztillátuma.

Luxus a köbön

  • narancs.hu

A francia Riviérán az ötcsillagos Four Seasons Hotelben szállt meg Rogán Antal és felesége – ide mindenképp indokolt volt  a "120 milliós tasi".