Szijjártó: Az alacsony gázárak a magyar beszerzési szerződésben is meg fognak jelenni

  • narancs.hu
  • 2022. november 3.

Belpol

Mindenki megnyugodhat.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy csütörtöki sajtótájékoztatón válaszolt az ATV kérdésére. Hogy mennyi is most hazánkban a gáz ára, amikor az európai gáztőzsde legmagasabb, 350 eurós augusztusi ára 100 euró körülire esett vissza, az ellenzék szerint pedig ötször drágábban vesszük az orosz gázt a hosszú távú szerződés alapján, Szijjártó Péter azzal reagált, hogy úgy látszik, az ellenzéki oldalon mindenki felcsapott gázszakértőnek.

„Nem tudom, hogy azok, akik ilyen rendkívül előnyös nyilatkozatokat tesznek, láttak-e már valaha földgázbeszerzési szerződést és egyáltalán értenek-e bármit a földgázpiac működéséről” – fogalmazott a külügyminiszter. Mint elmondta, „a földgázpiac működésének van egy törvényszerűsége. Az ár akkor a legmagasabb, amikor magas a kereslet, amikor betárolási időszak van.” Ezért volt olyan magas az augusztusi ár. Mivel azonban mostanra mindenki feltöltötte a földgáztárolóit, senki nem fog gázt venni, a kicsi kereslet pedig alacsonyabb árat eredményez. Szijjártó Péter hozzátette:

„Aki a Közgázra járt, annak nem túlságosan meglepő.”

Azzal kapcsolatban, hogy mennyit fizetünk az orosz gázért Szijjártó elmondta, „a hosszú távú szerződések árazásában ez úgy néz ki – legalábbis vannak olyan hosszú távú szerződések, ahol ez úgy néz ki –, hogy egy bizonyos csúszással követi az aktuális tőzsdei árat”. A miniszter hangsúlyozta: „mindenki nyugodjon meg, a jelenlegi alacsony árak a magyar beszerzési szerződésben is reflektálódni fognak”.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.