„A leghatározottabban tiltakozunk a kormány szándéka ellen, miszerint a minimális állami felelősség és az önhiba elvét akarja bevezetni a szociális törvény módosításával” – olvasható a Szociális Szakmai Szövetség Orbán Viktornak címzett nyílt levelében. A törvény átírása ellen a szociálpolitika és a szociális munka területén dolgozók szólaltak fel, akik nap mint nap tapasztalják a súlyosbodó társadalmi próblémákat.
A szakma szerint az állam feladata, az állampolgárok szociális jogainka gyengítése helyett, azok erősítése lenne. Eppen ezért a „költségvetés hiányait, az infláció korrekcióját nem az adófizető és nyugdíjas emberek rovására kell megoldani”. Mivel pedig az „állam szándékai ellenére az önkormányzatok, az egyházak és a civil szervezetek nem képesek garantálni az állam felelősségét és cselekvését a szociális biztonság kérdésében”, az állam szerepe kikerülhetetlen.
Nyílt levelükben hangsúlyozták: a 4 millió magyar háztartás
- 30 százaléka egyszemélyes háztartás,
- 23 százaléka gyermeknélküli együttélés,
- 30 százaléka gyermekes, döntő többsége kétgenerációs háztartás,
- miközben a 25 év alatti gyermeket nevelő háztartások 23 százaléka egyszülős,
- a családok 60 százalékának pedig nincs pénzügyi megtakarítása.
A szociális szférában dolgozók szerint a felelősség áthárításával a kormány nem csak a szegényeket hagyja magára, de tartalékait felélő középosztályt is. Ezért a törvénymódosítás visszavonását követlik.
A levélben emellett a szakma képviselői a demokratikus jogállami elveknek megfelelő, törvényalkotás előtti egyeztetésre is felhívta a figyelmet, egyúttal hozzátették: „szükségesnek tartjuk a szociális szakmában dolgozók további anyagi és erkölcsi megbecsülését, a bérek növelését”.