Tiborcz-közeli cég arcfelismerő szoftverét építik be a kormányzati rendszerbe

  • narancs.hu
  • 2025. április 7.

Belpol

Az állampolgárokat fogják azonosítani vele. 

Állampolgárok azonosítására kapott a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda Digitális Állampolgárság programjának keretében a FaceKom Kft., mely tavaly óta a miniszterelnök veje, Tiborcz István körüli cégbirodalomban működik – írja a 24.hu

A kormányzati szektorra szabott szolgáltatásokat kínáló vállalkozást Bodnár Zsigmond alapította 2011-ben. Az alapító nagyvállalatok és bankok ügyintézési feladatainak digitalizációjában látta meg a kitörési lehetőséget: 2016-ban kezdték el fejleszteni távoli digitális ügyfélazonosító szoftverüket, melyet több pénzintézet is használni kezdett. Később saját ügyintéző kabint is kifejlesztettek, melyből tavaly a Mészáros Lőrinchez köthető MBH Bank is vásárolt több darabot: ennek lényege, hogy a kamerával, bankkártyaterminállal, ujjlenyomat-olvasóval felszerelt mobil kabinok kiválthatják a hagyományos banki ügyintézést. Ugyanis a kliensek azonosítását a pénzintézet alkalmazottai helyett egy videós arcfelismerő rendszer végzi, majd ezt követően emberi közreműködés nélkül lehet banki ügyleteket bonyolítani.

A Digitális Állampolgárság alkalmazás és az Ügyfélkapu+ fejlesztéséért felelős állami cég, az Idomsoft Zrt. korábbi bejelentése szerint a digitális önarcképes ügyfélazonosítást 2025-től használja majd. Az applikáció adatkezelési tájékoztatójában az szerepel, hogy „a regisztráció során alkalmazott távoli azonosítás biztosításában” a FaceKom Kft. a megbízott.

A cég a Central European Oppurtunity Magántőkealapá, amt az Equilor Alapkezelő Zrt. kezel – mindkét társaság ugyanarra a budai Törökvészi úti címre van bejegyezve, ahol Tiborcz ismert cégek, köztük a BDPST Zrt. is működik.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Vörösben

Bohumil Hrabal novelláit Balassa Eszter, a társulattal sokat dolgozó dramaturg az Európa Kiadónál nemrégiben újra megjelent Véres történetek és legendák című gyűjteményes kötet alapján dolgozta át. Vörös a zokni, a nyakkendő, de még a hajszalag is – véres drámára jöttünk –, mégsem sorolható a horror műfajába Soós Attila rendezése. Fekete humorban gazdag sztorik elevenednek meg, groteszk stílusban feltárva a kisemberek mindennapos küzdelmeit.

Magánügyek, közügyek

A félhomályos színpadon egy női alak ül az íróasztalnál, mögötte vörös fényben füst gomolyog. Létezik egy színházi mondás: ahol egy előadásban füstgép vagy stroboszkóp jelenik meg, ott véget ér a minőség. Ám ez az előadás egy holokauszthoz kapcsolódó történetet mond el, a felszálló füstnek így óhatatlanul pluszjelentése is van.

Szintén zenész

  • - turcsányi -

Nyilván nincs új a nap alatt, mindenesetre a síkhülye gyerekrabló történetét láttuk már kétszer, s éppenséggel olvashattuk is volna, ha Evan Hunter (a számos álnéven alkotó Salvatore Albert Lombinót Ed McBainként ismerjük jobban) 1959-ben publikált regénye megjelenik magyarul, de nem jelent meg, noha a szerző távolról sem alulreprezentált alakja a magyar könyvkiadásnak, beleértve a komcsit is).

Patchwork művészportrékból

A Fuga leghátsó, ámde igen nagy méretű termében látható a művész 2012 óta futó sorozatának (Ember Embernek Embere) majdnem teljes összegzése. A magángyűjtőktől is visszakölcsönzött alkotásokkal együtt a kiállításon 34 mű szerepel – sajátos, „bogis” művészportrék a nemzetközi művészszcéna volt és jelenlegi nagyjairól. S bár G. Horváth mindenekelőtt festő, a művészi Pantheonjában szerepet kapnak szobrászok, fotósok, konceptuális alkotók és performerek is.

Delejező monstrum

Egy magyar regény, amelyben alig van valami magyar. Bartók Imre legújabb – nem is könnyű összeszámolni, hányadik – könyvének főszereplője a harmincas évei elején járó francia Damien Lazard, aki két év alatt szinte a semmiből robban be a nemzetközi profi sakkvilág szűk elitjébe, üstökösszerű felemelkedése már a világbajnok kihívóját sejteti.

Szenes Zoltán volt vezérkari főnök: A NATO-nak át kell vennie a drónvédelemmel kapcsolatos ukrán tapasztalatokat

A NATO alapvetően jól reagált az orosz csali drónok lengyelországi berepülésére, de az eset rávilágít arra, hogy a szövetség még nem készült fel a dróntámadásokra. A NATO-t politikai széttagoltsága is hátrányba hozza az orosz hibrid hadviselés elleni védekezésben – erről is beszélt nekünk a védelmi szövetség déli parancsnokság volt logisztikai főnöke.

„Előbb lövetem le magam, mint hogy letérdeljek”

Az elmúlt fél évben háromszor is országos hír lett Szolnok ellenzéki – MSZP-s – polgármesterének fellépéséből, egy tömegverekedés után például Pintér Sándor belügyminisztertől kért rendőröket a közbiztonság javításáért. Fideszes elődje örökségéről, Szolnok helyzetéről és a nagypolitikáról kérdeztük a 43 éves városvezetőt.