A BBC is riportot készített arról, hogy a kínai rendőrség világszerte tart fenn irodákat, amelyek az ott élő kínaiakat figyelik.
A riport ugyanabból az információból indul ki, amelyről a héten a 444 és a szeretlekmagyarorszag.hu is írt: a Safeguard Defenders nevű civil szervezet Hollandiában bukkant nem hivatalosan működő kínai rendőrőrsökre.
Ezek a nem hivatalos hivatalok, „tengerentúli rendőrségi szolgálati központok” a Safeguard Defenders szerint névleg arra szolgálnak, hogy a nemzetközi bűnözés ellen dolgozzanak, és segítsenek adminisztratív ügyek intézésében, így kínai jogosítványok megújításában. Igazából mégis arra szolgálnak, hogy a kínai rendszerrel szemben kritikus kínaiakat hazatérésre kényszerítsék.
Az ügynek magyar vonatkozása is van: Tompos Márton, a Momentum országgyűlési képviselője október közepén Budapesten is talált ilyen kínai rendőrségi kirendeltséget, az azt hirdető, kínai nyelvű táblával együtt.
Miután érdeklődött, mi ez a hivatal, a tábla eltűnt.
A képviselő azt írja, a magyar Belügyminisztérium vagy nem tud ezekről az irodákról, vagy szemet huny felettük, és nem lehet eldönteni, melyik a rosszabb.
Egy Spanyolországban dolgozó kínai diplomata azt nyilatkozta erről, nem érti, mi a baj azzal, hogy a kínai jog által megengedett összes eszközzel arra kényszerítik a bűnözőket, hogy álljanak az igazságszolgáltatás elé, és hangsúlyozta, hogy csak törvényes eszközöket használnak.
Tompos emlékeztet, lehet némi különbség a Kínában és az európai demokráciákban törvényes eszközök között, és ezeknek az úgynevezett „bűnözőknek” leginkább csak az lehet a bűnük, hogy kritizálták a kínai rendszert.