Brooklynban fogta el az FBI a miskolci rablót

  • narancs.hu
  • 2023. március 23.

Bűn

Tavaly 32 magyar körözöttet kaptak el külföldön.

Egy tiszalúci és egy miskolci férfi tavaly januárban rendőrnek adta ki magát, és fegyveresen, csuklyában behatolt Miskolcon a Glanzer Miksa utcában egy családi házba. Bezárták a fürdőszobába az ingatlan lakóját, házkutatást színleltek, és magukkal vittek 20.000 eurót,  valamint órákat, mobiltelefont, illatszereket – közli a police.hu.

A felfegyverkezve elkövetett rablás két gyanúsítottja közül a krisztusi korban lévő tiszalúci férfit öt napon belül elfogták a miskolci nyomozók. 31 éves társáról, V. Gáborról megtudta a rendőrség, hogy külföldre szökött, ezért elfogatóparancsot adtak ki ellene. 

A borsodi rendőröknek volt információjuk arról, hogy az Amerikai Egyesült Államokon belül hol lehet V. Gábor,  akit tavaly decemberben az FBI New York Brooklyn városrészében fogott el. Illegálisan tartózkodott az országban. Mivel elfogásakor együttműködött a hatóságokkal, és önként elhagyta az Amerikai Egyesült Államok területét – rendőri kísérettel –, a törvények szerint elkerülte a bevándorlási hivatal eljárását. Az amerikai rendőrök február 28-án kísérték Magyarországra a rablót, és a budapesti Liszt Ferenc Repülőtéren átadták a miskolci rendőröknek, akik kihallgatták, őrizetbe vették, a bíróság pedig döntött előzetes letartóztatásáról.

Mindezt sajtótájékoztatón jelentették be, amelyet a Miskolci Rendőrkapitányság, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda és az FBI helyettes jogi attaséja, a két szervezet összekötőtisztje tartott.

 
Lance Rollins, az FBI helyettes jogi attaséja és Boczán József rendőr őrnagy, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Életvédelmi és Célkörözési Főosztály Célkörözési Osztályénak vezetője. Fotó: police.hu
 

 Boczán József őrnagy, a Készenléti Rendőrség célkörözési osztályvezetője beszélt arról, milyen államközi rendőri együttműködéseknek köszönhető, hogy tavaly különösen sok, 32 olyan magyar állampolgár került rendőrkézre külföldön, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki. A többség Németországban és az Egyesült Királyságban került elő, és Hollandia, Spanyolország, Lengyelország, Szerbia, Bulgária, Görögország, Svédország, Ausztria mellett az Amerikai Egyesült Államokban és Kolumbiában is fogtak már el magyar bűnözőt, és ebben a munkában Boczán őrnagy szerint kiemelkedő az FBI szerepe.

Lance Rollins, az FBI helyettes jogi attaséja azt idézte fel, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Nyomozó Főosztály Erőszakos Bűncselekmények Elleni Osztályánál már a 23. éve működik olyan közös egység, amelyet a két állam hozott létre.  Az FBI és a magyar partner a szervezett bűnözés elleni harcban dolgozik össze, cserél információt. Magyarországon ebben a munkában két, helyettes jogi attasé beosztású különleges ügynök és egy elemző dolgozik. Az FBI-ügynökök napi kapcsolatban vannak a magyar nyomozókkal, az Amerikai Egyesült Államok Budapesti Nagykövetségén és a KR NNI Labanc úti főépületében is van „saját munkaállomásuk”. A magyar–amerikai rendőri csoport magyar és amerikai vonatkozású bűnügyek felderítésén dolgozik, körözött személyeket fog el, sértetteket és gyanúsítottakat kutat fel itthon, az Amerikai Egyesült Államokban, esetleg más országban. Ez az egység szervezi a magyar és az amerikai bűnüldöző szervek közötti információcserét is. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.