Korábban már menekült volt férje elől az V. kerületi gyilkosság áldozata

  • narancs.hu
  • 2025. február 4.

Bűn

A Patent Egyesület szerint amikor a japán nő feljelentést tett, a rendőrségen nem hitték el, hogy tényleg bajban van.

Egyszer már elmenekült volt férje elől az V. kerületi gyilkosság áldozata – írja a hvg.hu.

A lap a nő válóperes ügyvédjével és egyik barátnőjével beszélt az esetről. A japán nő és az ír férfi házassága a koronavírus-járvány idején romlott meg: a nő terhes volt, megbetegedett, és elveszítette harmadik közös gyermeküket. A férfi őt hibáztatta, az asszony viszont szerette volna megmenteni a házasságukat, azért is, mert a gyerekek szerették az apjukat.

A család ismerőse tudott arról, hogy előfordult, a férfi falhoz nyomta és fojtogatta a feleségét, miközben annak a karján volt a kisebbik gyerek. Többször is megfenyegette a nőt, hogy megöli. Az asszony annyira megijedt, hogy a gyerekekkel együtt Japánba akart költözni. A férfi elvette tőle a nagyobbik gyereket, ő pedig a kisebbikkel ment Japánba – aztán szégyellte, hogy a nagyot itthon hagyta, és visszatért Magyarországra.  A férfiról azt mondták el az ismerősök, hogy otthon is fegyvert tartott, és a közösségi oldalon posztolt arról, hogy lőni tanítja a gyerekeit.

A válásuk olyan megegyezéssel zárult, hogy ha a nő vállalja, hogy nem megy Japánba, a férfi elköltözik Magyarországról. Hollandiába ment, megnősült, és a jelek szerint szerette volna elérni, hogy a gyerekek hozzá kerüljenek, és új feleségével közösen nevelhesse őket. A nő viszont végső soron azt szerette volna, ha mindkettőt hazaviheti Japánba, ahol munkája, lakhatása is megoldott lett volna.

A nő biztos volt abban, hogy végül az ő igaza érvényesül, hétvégi japán iskolába íratta a gyerekeit. Amikor volt férje ezt megtudta, emiatt is megfenyegette, és különböző módszerekkel hátráltatta a gyermekelhelyezési eljárást.

A nőnek voltak barátai, akik segítettek neki. Mivel nem tudott magyarul, a szülői értekezletre is egy barátnőjével együtt ment, mert a tanárokkal angolul nem tudta megértetni magát. Márciusban pszichológus hallgatta volna meg a gyerekeket a szülőkhöz fűződő kapcsolataikról, hogy aztán javaslatot tehessen az elhelyezésükre.

A japán nő haláláról a rendőrség először balesetként számolt be, a jogvédők és a hozzátartozók azonban elmondták, hogy az áldozatot volt férje bántalmazta. Kedden jelentette be a rendőrség, hogy a vizsgálat közben előkerült bizonyítékok alapján tényleg emberölés történhetett, és a gyilkosság gyanúsítottja a volt férj, el is fogták.

A keddi tájékoztatón az is elhangzott, hogy a nő tavaly novemberben feljelentette volt férjét, de a feljelentést elutasították – azt nem árulta el a rendőrség, hogy miért.

A gyilkosság gyanúját korábban is szóba hozó Patent Egyesület szerint a rendőrség ennek a nőnek a helyzetét sem vette komolyan, és ez rendszerszintű hiba, bagatellizálják a nőket ért erőszakot. Jellemző hozzáállás az áldozathibáztatás, amely ebben az ügyben is előfordult: a rendőr állítólag megkérdezte a nőt a feljelentéskor, hogy miért ment hozzá ilyen emberhez.

A hvg.hu írása arra is kitér, hogy a BRFK Facebook-oldalának adminja a gyilkossági ügyhöz fűzött kommentekre gunyoros hangnemben válaszolt. A lap kérdésére a BRFK azt írta, a kifogásolt reakciók nem a halálesetre vonatkoztak, távol áll tőlük, hogy az elhunyt emlékét vagy kegyeleti jogait megsértsék.   

Kedden este az áldozat ismerősei a budapesti Stollár Béla utcában megemlékezést tartottak. A rendezvényen több százan vettek részt – írja a Telex.

A címlapkép forrása a rendőrség videója, forrás: police.hu

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.