Márciusban jöhet az ítélet Ahmed H. ügyében

  • narancs.hu
  • 2018. január 12.

Bűn

A Szegedi Törvényszék 40 oldalas leiratában szerepel egy zöld pólós férfi, aki egyértelműen nem Ahmed H.

Érdekes fordulatot vehet a terrorcselekmény gyanújával vádolt Ahmed H. ügye, a megismételt elsőfokú eljárás szerdai és pénteki tárgyalási napján több helyszínen készült videófelvételt vetített le ugyanis a bíróság. Az MTI beszámolójából az derül ki, hogy:

  • a felvételek egyikén látszik, amint a vádlott követ tör, ezt a férfi is elismerte
  • a videón többször is feltűnik a férfi, amint valamit dob a rendőrök felé
  • egy másik felvételen látható, amint átlépi a magyar határt, de korábbi vallomásaival ellentétben nem a kinyitott kapun a tömeg tagjaként, hanem azt megelőzően a megrongált kerítésen keresztül
  • egy videón a férfi szavai is hallhatók, amint egy mikrofonba beszél
  • a képeken feltűnik a kordonba kapaszkodó vádlott, aki kijelenti, nem akar a tolmáccsal beszélni, és keres valakit, akivel angolul kommunikálhat, az emberekhez szólva azt kérte, várjanak és menjenek hátrább, majd később azt, ne dobáljanak, ne viselkedjenek agresszíven.

 

A videófelvételek levetítését követően a vád és a védelem sem terjesztett elő újabb bizonyítási indítványt, így a március 14-re és 19-re elnapolt tárgyaláson a perbeszédeket és a vádlott felszólalását követően ítélet születhet. Ahmed H.-t tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett határzár tiltott átlépése és állami szerv kényszerítése céljából személy elleni erőszakos bűncselekmény elkövetésével megvalósított terrorcselekmény bűntettével vádolja az ügyészség.

Ahmed H.

Ahmed H.

Fotó: MTI/Ujvári Sándor

A Cipruson élő férfit a Szegedi Törvényszék 2016 novemberében bűnösnek találta, és tíz év fegyházbüntetéssel sújtotta, de ezt a döntést a Szegedi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú eljárás megismétlésére kötelezte a bíróságot.

A Magyar Nemzet birtokába jutott azonban egy 40 oldalas leirat, amelyet a Szegedi Törvényszék készített a videófelvételekből, és a dokumentum alapján a képsorok több ponton alátámasztják az első fokon tíz év szabadságvesztésre ítélt férfi védekezését, miszerint nem fenyegette a rendőröket, hanem tárgyalni próbált velük. Ráadásul úgy tűnik, többször is ő nyugtatja meg a zavargókat. „Csak békét akarunk” – hallatszik tőle egy felvételen, írja a lap.

A dokumentumból az is látszik – ahogy az a bíróságon is elhangzott –, hogy „több órával az indulatok elszabadulása után már Ahmed H. is dobálta a hatóság tagjait, illetve köveket tört szét a betonon. Egy másik mozgóképes anyag, ami hangot nem tartalmaz – és amely a vádbeli napon, 2015. szeptember 16-án délután készült –, egy oszlopra szerelt térfigyelő kamera több mint négyórás felvétele szerint az első egy órában egy zöld pólós férfi a főszereplő, aki a leirat szerint egyértelműen nem Ahmed H., a perben ez a személy nem szerepel.

További részleteket a leiratról itt olvashat.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.