Négy pofont elismert, az emberrablást nem

Bűn

Egy húszéves férfi állítólag tartozott. Hitelezői éjjel rátámadtak, elvitték, verték, skalpolással fenyegették Bácsalmáson.

Felfegyverkezve elkövetett emberrablásnak számít az, ami 2021. április 23-án Bácsalmáson történt, hiába gondolja másként az egyik elkövető – derült ki a Szegedi Ítélőtáblán csütörtökön.

Egy húszéves férfira, D. T.-re éjjel a lakásában rátámadt a ’78-as születésű H. A. I. és a ’97-es W. D..  Előbbi ráült a megrémült fiatalember kezére és pofozta, a fiatalabb támadó közben pocskondiázta, és a pénzt követelte, amivel D. T. állítólag tartozott. Kést szegeztek a nyakához, arra kényszerítették, menjen velük, azzal fenyegették, ha nem megy, szétverik a fejét. D. T. elkezdett öltözni, támadói lerángatták róla a kabátot, azzal, hogy az most már az övék. Átkísérték a fiatalabb támadó lakásába, ahol többször is kést szegeztek a torkához, az idősebb férfi ököllel ütötte és megrugdosta a combját. Egyszer megpróbált elmenekülni, de a bejárati ajtó zárva volt, fogvatartói elkapták, megint megverték. D. T. végül elárulta, hogy másnap fizetést fog kapni. Az idősebbik támadó ezután egy fogóval befogta D. T. ujját, megfenyegette, hogy letépi. Kését rátette a sértett bal combjára, a másik kezével ráütött a nyélre – a kés hegye átütötte a nadrágot és felületi sérülést okozott.

Később egy balta fokával tarkón ütötte D. T.-t, a szerszám élét pedig a homlokához nyomta, és azzal fenyegetőzött, hogy megskalpolja a férfit, ha nem fizet.

A fenyegetésnek nyomatékot adhatott az, hogy H. A. I.-ról lehetett tudni, már volt dolga a törvénnyel, testi sértésért ítélték el.

Ez a tortúra másnap kora délutánig tartott. Amikor elindultak vissza D. T. lakására, a követelt pénzért, a fogva tartott fiatalember beszaladt út közben egy ismerős házba, és segítséget kért. Az ott lakók rendőrt hívtak.

Az ügyben első fokon a Kecskeméti Törvényszék hozott ítéletet tavaly júniusban. Társtettesként elkövetett emberrablás miatt  H. A. I. elsőrendű vádlottat 7 év fegyházra, W. D. másodrendű vádlottat pedig 5 év 6 hónap fegyházra ítélte, és mindkettőjüket eltiltotta ez időre a közügyektől.

Az ítélet ellen mindketten fellebbeztek, elsősorban felmentést kértek, másodsorban az ítélet enyhítését. A Szegedi Fellebbviteli Főügyészség is fellebbezett, de a büntetés szigorítása érdekében.

A Szegedi Ítélőtáblán csütörtökön meghallgatták H. A. I.-t, aki a tököli börtönből jelentkezett be videókapcsolattal. A szobafestő és kőműves alkalmi munkákból élő férfi összeírta, amit mondani akart az utolsó szó jogán. Hozzájárult ahhoz, hogy a tárgyalótermi fotókon látható legyen az arca.

 
A monitoron H. A. I. látható, ahogy az utolsó szó jogán beszél
Fotó: A szerző felvétele

Annyit ismert el, hogy négy pofont adott a sértettnek, de szerinte az, ami történt, semmiképp sem emberrablás. Azzal érvelt, hogy ő is, a társa is, a sértett is ivott, ő nem, de a másik kettő herbált is szívott. Szerinte D. T., ha tényleg fogva tartották volna, több alkalommal is segítséget kérhetett volna. Meglehet, hallucinált, ezért mesélhetett ilyen dolgokat. H. A. I. igyekezett érzékeltetni, hogy olyan sok különbség nincs köztük és a sértett között, és akik ennek az ügynek a felderítésébe belefogtak, nem ismerik azt a közeget, ezért egy sor körülményt nem ítélhetnek meg objektíven. Úgy látta, a rendőrség és a bíróság nem vette figyelembe megfelelően azokat a bizonyítékokat, tanúvallomásokat, amelyek őmellette szólnak. Szerinte D. T. máshogyan adta elő a rendőröknek, és máshogy a bíróságnak, ami történt. A rendőrségi jegyzőkönyv nem D. T. szavait, hanem rendőrségi szakkifejezéseket tartalmaz, és ő megfigyelte a kecskeméti tárgyaláson, ahogy a sértett nem találja a megfelelő kifejezést, és a bíró segít neki. Az elsőrendű vádlott arra is kitért, hogy előzetes fogva tartása miatt nem tud gondoskodni két nagyobb és három kiskorú gyermekéről, az élettársi kapcsolata tönkrement, és a gyerektartással is elmaradt, pedig – hangsúlyozta – ő nem bűncselekményekből tartotta fenn magát. A több oldalas beszéd fölolvasása után megköszönte a figyelmet.

A másodrendű vádlott nem tudott eljönni a tárgyalásra, mondván a felesége szül, és addig neki kell vigyáznia a nagyobb gyerekekre. Ügyvédje, Januj János viszont azt mondta, a Kecskeméti Törvényszék szerinte és védence szerint az ő szempontjából megfelelően értékelte a bizonyítékokat, és helyesen következtetett, így azt kérik, semmiképp se súlyosbítsa a bíróság az elsőfokú ítéletet.

Mezőlaki Erik tanácsa azonban úgy döntött, a két vádlott súlyosabb büntetést érdemel.

H. A. I.-t 10 év fegyházban végrehajtott szabadságvesztésre, W. D.-t 6 és fél év ugyanilyen fokozatú büntetésre ítélte, eltiltva mindkettőt a közügyektől.

Mezőlaki Erik a súlyosabb ítéletet indokolva többek közt azt mondta, a Kecskeméti Törvényszék alaposan felderítette, mi történt, jól mérlegelte a bizonyítékokat, így a felmentést vagy az enyhítést kérő fellebbezésnek nem volt alapja. A törvényszék azt külön nem vette figyelembe, hogy miután a húszéves fiatalembert megfosztották a személyes szabadságától, tizenöt órán keresztül folyamatosan bántalmazták és fenyegették – tehát sanyargatták. Ez az a súlyosbító körülmény, amely miatt szigorították a vádlottak fegyházbüntetését.

Felmerült, hogy a két vádlottnak magánlaksértésért is felelnie kellene, de aztán – mondta Mezőlaki Erik – bebizonyosodott, hogy a támadóknak szabad bejárásuk volt abba az ingatlanba, ahol D. T. lakott.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.