Tizenhárom évre enyhítették a darabolós gyilkos büntetését

Bűn

A Szegedi Ítélőtábla mérlegelte, kitervelésnek számít-e azt mondogatni, írni, „megölöm a gecibe”.

„A hangomat ne torzítsák el a felvételen” – kérte a szerdai szegedi tárgyaláson P. Szilvia Renáta. Ahhoz hozzájárult, hogy amit mond, rögzítsék, de ahhoz nem, hogy a teremben készített képeken felismerhető legyen.

Ő az a 31 éves jászladányi nő, aki 2019. február 24-én hajnalban egy bécsi lakásban harminc késszúrással megölte korábbi élettársát, egy tunéziai férfit. A testet feldarabolta, bőröndökben, telekocsival Magyarországra hozta, édesanyja segítségével sósavval leöntötte és elrejtette Jászalsószentgyörgyön, egy öntözőcsatornában.

A zsákokat március 2-án bicikliző gyerekek találták meg a csatorna hídja alatt.

Szilvia beismerte tettét, a vádirat alapja nagyrészt az ő vallomása. Az első fokon eljáró Szolnoki Törvényszék ítélete, a 17 év fegyház és a vagyonelkobzás ellen mégis fellebbezett. Ragaszkodott ugyanis ahhoz, hogy tettét nem tervelte ki előre. Azzal sem értett egyet, hogy a megölt férfit kifosztotta volna. Édesanyja belenyugodott a rá kiszabott ítéletbe, a bűnpártolás miatt kiszabott két év felfüggesztett börtönbe.

A Szegedi Ítélőtáblán Benedek Tibor bíró tanácsa előtt a vádlott kirendelt védőjét helyettesítő Majzik Zsuzsanna ügyvéd emlékeztetett: P. Szilvia Renáta ellen a vád jó ideig emberölés volt, később, egy tanú vallomása alapján minősítették tettét előre kitervelt emberöléssé. Ezt többek között arra alapozta az ügyészség, hogy

a nő többször mondta új választottjának, hogy a tunéziai férfit szeretné elhagyni, de ha nem tud tőle megszabadulni, „megöli a gecibe”. Ez a szavajárása lett.

Ahogy elhangzott, a szakításra oka is volt, mert a férfi agresszíven viselkedett, erőszakoskodott vele, máskor igazi gyilkosságot, lefejezést, megkövezést bemutató videókat, GIF-eket küldözgetett neki, a nő szerint azzal a szándékkal, hogy megfélemlítse.

A történet háttere, hogy mindketten rendszeresen drogoztak, a férfi állítólag díler is volt. A gyilkosság előtti napon is fogyasztottak kábítószert, majd diszkóba mentek. Ahogy hazatértek, a nő lefeküdt, a férfi közeledni próbált hozzá, a nő ellökte, és ez a dulakodás elfajult. A kés az ágy mellett volt, nem készítette oda senki, a drogfogyasztáshoz kellett – az nem derült ki a bíróságon, pontosan mire. Szilvia szerint az élete azon múlt, hogy ő nyúlt a késért hamarabb. Az ügyvéd érvei szerint egyáltalán nem bizonyított, hogy a nő a tettét előre kitervelte. És mivel Szilvia állította, prostitúciós tevékenységéből volt 2500 eurója, az az 580 euró, amit visszavett áldozatától, tulajdonképpen az övé volt.

A Szegedi Fellebbviteli Főügyészség tudomásul vette a korábbi, szolnoki ítéletet. Gorzó Zita ügyész úgy látta, nem eléggé megalapozott a vádlott és védőjének fellebbezése a büntetés enyhítése érdekében. Erre utal, hogy a nő új választottjával, akiért el akarta hagyni a tunéziai férfit, chat-üzenetekben megbeszélte, mit szeretne, és ott is szóba került a gyilkosság. Az, hogy megfelelő méretű bőröndöket vett, fűrészt, hogy tette után is a lakásban maradt egy ideig, őrizve valamiféle látszatot, és hogy aztán így rejtette el a holttestet, mind arra utalnak a vádhatóság szerint, hogy konkrét tervei voltak.

 
A szerdai tárgyalás a Szegedi Ítélőtáblán. P. Szilvia Renáta nem egyezett bele, hogy felismerhető kép készüljön róla, azt azonban nem akarta, hogy a hangját eltorzítsák
Fotó: A szerző felvétele
 

Az utolsó szó jogán P. Szilvia Renáta a leírt jegyzetei alapján arról beszélt, az eljárás közben nem volt alkalma arra, hogy a teljes nyomozati anyagot elolvassa. Bár megkapta az iratokat CD-re mentve, a koronavírus-járvány korlátozásai miatt akkor a börtönben nem volt módja az előírt keretek között megnézni, és aztán továbbszállították, és hiába írt kérvényeket, nem lett lehetősége minden iratot megnézni. Ezzel jogsérelem érte, hiszen nem tudott megfelelőképpen felkészülni a védekezésére, ezért kérte volna, tárgyalását halasszák el. Jó lenne – mondta – mielőbb megkapni a végleges ítéletet, részt venni a börtönben foglalkozásokon, istentiszteleteken, de azt is szeretné elérni, hogy csak azért ítéljék el, amit elkövetett.

A Szegedi Ítélőtábla enyhített is a Szolnoki Törvényszék ítéletén. Benedek Tibor tanácsa 17-ről 13 évre mérsékelte, és börtönben rendelte el letölteni a büntetést. 

Ahogy a jogerős határozat elhangzott, a vádlott elsírta magát.

A tanácsvezető bíró azt mondta, mérlegelték a bizonyítékokat, és úgy látták, a nő tette spontán volt, nem választotta ki a helyet, az időt és a módszert az emberölésre. Az nem elég bizonyíték, hogy mondogatta, megölni a férfit, hiszen azt is említette, el akarja hagyni. A kifosztás vádja azonban megáll, amiatt a nőnek fizetnie kell 184 ezer 440 forintot. Enyhítő körülményként vették figyelembe a vádlott borderline személyiségzavarát. Így értékelték volna azt is, ha kimondja, megbánta, amit tett, de ez nem történt meg. Benedek Tibor a megbánás semmi jelét nem látta a vádlotton, azt sem mondta ki P. Szilvia a bíróság előtt, hogy sajnálja, amit tett.  

A tárgyalásra eredetileg két embert idéztek, P. Szilvia mellett a tunéziai férfi édesapját is, a konzulátus útján. Ő azonban nem jött el, nem is reagált a Szegedi Ítélőtábla levelére.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk