Tizenhárom évre enyhítették a darabolós gyilkos büntetését

Bűn

A Szegedi Ítélőtábla mérlegelte, kitervelésnek számít-e azt mondogatni, írni, „megölöm a gecibe”.

„A hangomat ne torzítsák el a felvételen” – kérte a szerdai szegedi tárgyaláson P. Szilvia Renáta. Ahhoz hozzájárult, hogy amit mond, rögzítsék, de ahhoz nem, hogy a teremben készített képeken felismerhető legyen.

Ő az a 31 éves jászladányi nő, aki 2019. február 24-én hajnalban egy bécsi lakásban harminc késszúrással megölte korábbi élettársát, egy tunéziai férfit. A testet feldarabolta, bőröndökben, telekocsival Magyarországra hozta, édesanyja segítségével sósavval leöntötte és elrejtette Jászalsószentgyörgyön, egy öntözőcsatornában.

A zsákokat március 2-án bicikliző gyerekek találták meg a csatorna hídja alatt.

Szilvia beismerte tettét, a vádirat alapja nagyrészt az ő vallomása. Az első fokon eljáró Szolnoki Törvényszék ítélete, a 17 év fegyház és a vagyonelkobzás ellen mégis fellebbezett. Ragaszkodott ugyanis ahhoz, hogy tettét nem tervelte ki előre. Azzal sem értett egyet, hogy a megölt férfit kifosztotta volna. Édesanyja belenyugodott a rá kiszabott ítéletbe, a bűnpártolás miatt kiszabott két év felfüggesztett börtönbe.

A Szegedi Ítélőtáblán Benedek Tibor bíró tanácsa előtt a vádlott kirendelt védőjét helyettesítő Majzik Zsuzsanna ügyvéd emlékeztetett: P. Szilvia Renáta ellen a vád jó ideig emberölés volt, később, egy tanú vallomása alapján minősítették tettét előre kitervelt emberöléssé. Ezt többek között arra alapozta az ügyészség, hogy

a nő többször mondta új választottjának, hogy a tunéziai férfit szeretné elhagyni, de ha nem tud tőle megszabadulni, „megöli a gecibe”. Ez a szavajárása lett.

Ahogy elhangzott, a szakításra oka is volt, mert a férfi agresszíven viselkedett, erőszakoskodott vele, máskor igazi gyilkosságot, lefejezést, megkövezést bemutató videókat, GIF-eket küldözgetett neki, a nő szerint azzal a szándékkal, hogy megfélemlítse.

A történet háttere, hogy mindketten rendszeresen drogoztak, a férfi állítólag díler is volt. A gyilkosság előtti napon is fogyasztottak kábítószert, majd diszkóba mentek. Ahogy hazatértek, a nő lefeküdt, a férfi közeledni próbált hozzá, a nő ellökte, és ez a dulakodás elfajult. A kés az ágy mellett volt, nem készítette oda senki, a drogfogyasztáshoz kellett – az nem derült ki a bíróságon, pontosan mire. Szilvia szerint az élete azon múlt, hogy ő nyúlt a késért hamarabb. Az ügyvéd érvei szerint egyáltalán nem bizonyított, hogy a nő a tettét előre kitervelte. És mivel Szilvia állította, prostitúciós tevékenységéből volt 2500 eurója, az az 580 euró, amit visszavett áldozatától, tulajdonképpen az övé volt.

A Szegedi Fellebbviteli Főügyészség tudomásul vette a korábbi, szolnoki ítéletet. Gorzó Zita ügyész úgy látta, nem eléggé megalapozott a vádlott és védőjének fellebbezése a büntetés enyhítése érdekében. Erre utal, hogy a nő új választottjával, akiért el akarta hagyni a tunéziai férfit, chat-üzenetekben megbeszélte, mit szeretne, és ott is szóba került a gyilkosság. Az, hogy megfelelő méretű bőröndöket vett, fűrészt, hogy tette után is a lakásban maradt egy ideig, őrizve valamiféle látszatot, és hogy aztán így rejtette el a holttestet, mind arra utalnak a vádhatóság szerint, hogy konkrét tervei voltak.

 
A szerdai tárgyalás a Szegedi Ítélőtáblán. P. Szilvia Renáta nem egyezett bele, hogy felismerhető kép készüljön róla, azt azonban nem akarta, hogy a hangját eltorzítsák
Fotó: A szerző felvétele
 

Az utolsó szó jogán P. Szilvia Renáta a leírt jegyzetei alapján arról beszélt, az eljárás közben nem volt alkalma arra, hogy a teljes nyomozati anyagot elolvassa. Bár megkapta az iratokat CD-re mentve, a koronavírus-járvány korlátozásai miatt akkor a börtönben nem volt módja az előírt keretek között megnézni, és aztán továbbszállították, és hiába írt kérvényeket, nem lett lehetősége minden iratot megnézni. Ezzel jogsérelem érte, hiszen nem tudott megfelelőképpen felkészülni a védekezésére, ezért kérte volna, tárgyalását halasszák el. Jó lenne – mondta – mielőbb megkapni a végleges ítéletet, részt venni a börtönben foglalkozásokon, istentiszteleteken, de azt is szeretné elérni, hogy csak azért ítéljék el, amit elkövetett.

A Szegedi Ítélőtábla enyhített is a Szolnoki Törvényszék ítéletén. Benedek Tibor tanácsa 17-ről 13 évre mérsékelte, és börtönben rendelte el letölteni a büntetést. 

Ahogy a jogerős határozat elhangzott, a vádlott elsírta magát.

A tanácsvezető bíró azt mondta, mérlegelték a bizonyítékokat, és úgy látták, a nő tette spontán volt, nem választotta ki a helyet, az időt és a módszert az emberölésre. Az nem elég bizonyíték, hogy mondogatta, megölni a férfit, hiszen azt is említette, el akarja hagyni. A kifosztás vádja azonban megáll, amiatt a nőnek fizetnie kell 184 ezer 440 forintot. Enyhítő körülményként vették figyelembe a vádlott borderline személyiségzavarát. Így értékelték volna azt is, ha kimondja, megbánta, amit tett, de ez nem történt meg. Benedek Tibor a megbánás semmi jelét nem látta a vádlotton, azt sem mondta ki P. Szilvia a bíróság előtt, hogy sajnálja, amit tett.  

A tárgyalásra eredetileg két embert idéztek, P. Szilvia mellett a tunéziai férfi édesapját is, a konzulátus útján. Ő azonban nem jött el, nem is reagált a Szegedi Ítélőtábla levelére.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.