Ekotrip

Egotrip

Az akarat diadala?

"És most következzék valami egészen más" - jelenti be rendre a Monty Python Repülő Cirkuszának konferansza (jelesül John Cleese), hogy aztán ugyanaz az ökörködés folytatódjék, legfeljebb új szereposztásban és jelmezben. Sokan a mostani választások előtti (nem repülő) cirkuszban is azt sugallták, hogy ha netán lesz is váltás, a lényeg ugyanaz marad. Pedig dehogy!

Még ha lehántjuk is az ideológia leplét a kormánypozíciókért küzdő felek programjairól, és csak az anyagi világban kézzelfogható javaslatokat vetjük össze, akkor is óriásiak a különbségek. Mert nehogy azt higgyük, hogy a kenetteljes hangon hirdetett avítt eszmék csupán az eladhatóság érdekében odakent máz részei a Fidesz vezette polgári (?) pártszövetségen. Vagy ha annak szánták is valaha, azóta mélyen beivódott a pártszövetség mondanivalójába, az oktatástól az egészségügyig és a társadalompolitikától a gazdaságfilozófiáig. Hiszen ha egy pártszövetség elvárásokat fogalmaz meg az egyén és kis közösségei magatartására, és a szövetség egyik tagja (a Fidesz) nem lát kivetnivalót abban, ha egy másik tagja (KDNP) korlátozná az egyéni szabadságjogokat, akkor azon sem lepődhetünk meg, ha ugyanezen pártszövetség a piac korlátozásában és a protekcionista bezárkózásban, az állami tulajdon kiterjesztésében és a nemzeti tőke védelmében látja az ország felemelkedésének kulcsát.

Most, az első fordulós eredmények fényében, megnyugodva konstatálhatjuk, hogy a választók bő fele nem szeretné, ha korlátoznák a magánéletét, benéznének a hálószobájába, és előírnák, miről mit gondoljon. Talán még arra sem vevő ez a többség, hogy a mindenható államtól várja boldogulását. Hiszen nemcsak az SZDSZ és (kisebb elánnal bár, de azért mégiscsak) az MSZP, hanem az egykor még etatista MDF is határozottan fellépett az állam visszaszorítása és a piac hatókörének növelése mellett, ezzel beszorítva a Fidesz (polgári?) szövetségét a kevésbé szalonképes, de a szabadság és a piac kérdéseiben hasonlóan gondolkodó MIÉP mellé. Márpedig az előbbi három párt a listás szavazatok mintegy 55 százalékát zsebelte be.

Persze valójában ezzel az aránnyal sem lehetünk elégedettek, hiszen a vasárnap leadott 42 százaléknyi voks is hátborzongatóan sok egy olyan pártszövetségnek, amely az előrehaladás helyett hátramenetbe kényszerítené az országot, s a világra való nyitás helyett a bezárkózás defenzívájába nyomná a vasfüggöny mögül csak 16 éve kiengedett magyarságot. És főleg ijesztően sok egy olyan pártszövetségnek, amelynek országos listájának élcsapatában megtaláljuk a körmöst a modern pedagógiába emelő Mikola Istvánt, a keresztényi gyűlöletet feltaláló Semjén Zsoltot és a MIÉP-pel szövetségre szólító Wittner Máriát.

Másfelől viszont a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség 42 százaléka meglepően kevés azokhoz a földi javakhoz képest, amivel szinte minden réteget kecsegtetett. A gazdáknak a magyar föld védelmezését ígérte a gaz külföldi tőkével szemben (persze, ha nem adhatják el, miből lesz pénzük a művelésre?), a magyar vállalkozóknak a Széchenyi-terv bővítését és a közbeszerzési törvény őket előnybe hozó újraszabását, no meg egyharmadával csökkenő járulékelvonást. Az "embereknek" teljes foglalkoztatást és százezer forintos minimálbért, az egészségügynek 670 milliárd forintnyi extraapanázst, a nyugdíjasoknak 14. havi ellátmányt, az egyetemistáknak több és olcsóbb diákhitelt, a nőknek részfoglalkozást, a gazdag családoknak több adókedvezményt, a szegényeknek - mit is? - talán több cirkuszt (lásd a fent felsorolt személyek).

Mintha tényleg mindenható lenne, lehetne az állam. Mintha pusztán akarattal áthidalható lenne a szakadék a lefestett siralmas jelen és a felkínált szép jövő között. Ha erősen hiszünk benne, a Fidesz-kormány vezényletével fájdalommentesen kitörhetünk a nyomorúságos állapotból, és megvalósulhat az, ami a szocializmusban is csak vágyálom volt: mindenki képességei szerint dolgozhat, a javakból pedig szükségletei szerint részesülhet. Az állami és egyéni csődtömegből a Kánaánba vezető csodapirula három összetevője a Fidesz szerint: a magyarság összefogásával párosuló protekcionizmus, az Áder-féle gázárproblémát is megoldó, mindenható állam, valamint a teljes foglalkoztatást megteremtő járulékcsökkentés. Igaz, a csodaprogramnak már minden elemét cáfolták a tények és a logikai kapcsolatok barátai, bizonyos elemei pedig ellentmondanak európai uniós tagságunknak (külföldi vállalatok megkülönböztetése, piactorzító támogatások).

Talán ez az oka annak, hogy a gyorsan ható pirula mellé néhány kiegészítő vitamintablettát is felírt a polgári szövetség csodadoktora, amelyek a lélek nemesítésén keresztül fejtik ki pozitív hatásukat. E szerint a felfűtött nemzettudat mellett a gyűlölet és a kirekesztés adhat olyan belső töltetet az embereknek, amivel áthidalhatók a logikai törések, és betömhetők a pénzügyi lyukak. Mindezt ismerjük már a történelemből, köszönjük szépen, megvolnánk nélküle.

Meg úgy hírlik, a külvilág is jobban hinne az államadósság tételes lefaragásában, mint az önerősítő tréningben meg a csodadoktori ráolvasásban. Úgy hírlik, hitelezőinket jobban megnyugtatná, ha piacosító reformokkal oldanánk meg az államháztartás aggasztó problémáit, ahelyett, hogy újabb nagyvonalú osztogatásokkal, értelmetlen és igazságtalan támogatásokkal szaporítanánk a gondokat.

A második fordulóig hátralévő napokban persze nem számíthatunk arra, hogy letisztuljanak a pártprogramok, egyértelművé váljon, ki mit akar valójában. Minden párt programjában fellelhetők "kipontozott" részek, azok, amelyeket nem szívesen tárnának a választók elé, miként a házassági hirdetésekben sem szoktunk szót ejteni ragyás bőrünkről vagy korpás hajunkról. Tudható, hogy minden párt használ jó adag arcpirosítót, talán olyan is van, amely vendéghajjal teszi magát kívánatosabbá. A totális mentális zűrzavart azonban semmilyen kozmetikum nem képes leplezni. Legfeljebb a saját hülyeségünk. Ha tetszik, az akarat diadala.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.