Egotrip

Sajó László: Öt és feles

Ötpróba

Egotrip

(csütörtök) A Páter Bonifácban a szokásos Unicum, a pultos sráctól elköszön K. Dezső, uccsó meccs a Bajzában.

Most kint játszunk, az iskolaudvaron (a terem már berendezve a holnapi japán estre). K. Dezső végig a (kis)kapuban (torino), négyen-négyen. 6-4, 2-0-nál félbeszakad, mert K.(apus) Dezső felrúgja a labdát a tetőre, szerencsére legurul, a szomszéd telken találják meg. Így ér véget az idény. Koccintó, a sarokban, a helyükön az asztal foglalt, FOCIS FIÚK. K. Dezső öregfiúnak Unicum, sör (2000), az uccsó meccs után bankett, pizza. Bezzeg tavaly csülök, helyben főzték, és akkor mindenki itt, összetolt asztalok, nem fértek a szelfibe. De Csuk (73) vietnami sporttárs itt van. K. Dezső örülne, ha elérné a 70-est (trolit). Haza a 75-össel.

(péntek) Pluhár István Sport- (hazai) pálya, nyitva a büfé. Volt olyan, nyitva, de már lezártam a kasszát. Nekem nem a kassza kell, a szokásos, de a pultos hajthatatlan, mint bíró a tizenegyesnél. Máskor meg zárva – céges rendezvény volt, 140 rántott szeletet kértek, fáradtak. De a kerthelyiségben Béla és Csaba, sör mellett, kérjél, K. Dezső hátul bemegy és kap. Ha gólt lősz, fizetek egy vacsorát, mondja Béla és komolyan gondolja, nem hagy levegőt K. Dezsőnek (amúgy sincs neki). Az ellenfél kapuja előtt álldogál az árnyékban (mely egyre hosszabb, nagyobb a mozgástere), el-elmozog, óvatosan, nagy a meleg, még este hét után is. Félpályán játszanak, keresztben, kiskapura, öten-öten, műfüvön. Kioszt két gólpasszt (és ő hívja meg Bélát vacsorára). Peti rosszul lesz, sápadt vagy; Béla (aki, rutinosan, már a büfében) vizet hoz, üdítőt (a vércukra mehetett le), Viktor elviszi, kocsi marad. Ők is a büfében; duma, unicumok, jägerek, sörök; a foci azért, mert jobban csúszik és mert együtt. K. Dezsőt elviszik a Közvágóhídig, tíz után ér haza, kipakol a sporttáskából és bepakolja a Zempléni Főnix szerelését.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.