Egotrip

Sajó László: Öt és feles

Aluljárók fia

Egotrip

Magyarul, amikor nem jár a metró éjszaka, csak olyan emberek vannak a Blaha aluljáróban, akik nem azért vannak ott, mert át szeretnének kelni, mert azt megteszik a zebrán, hanem mert valamit ott csinálnak. És azok általában nem olyan dolgok, amiket a közterületeken látni szeretnénk, és nemcsak hajléktalanságra gondolok, hanem éppen ma is elhangzott a szakbizottsági ülésen, hogy különböző drogos bandák vették birtokba a Kálvin téri aluljárót éjszaka, tehát vannak problémák.               

(Vitézy Dávid)

…az egykori kormányszóvivő aluljárókban verekedőkkel, alvó hajléktalanokkal és „démon­űzőkkel” igyekszik szemléltetni az aluljárók jelenlegi állapotát. Szentkirályi szerint az éjszakai lezárással viszont el lehetne érni, hogy az aluljárók tisztábbak és biztonságosabbak legyenek. „Nekünk pedig ugróiskolázni sem kellene a kétes eredetű folyadékok között.”

Boldizsár a 2-es metróban nézett körül, különös tekintettel a NapKeletire, Blahára, Astoriára, Deákra, Délire. A Blahán táska-, cipőbolt, mobilárus, parfüméria, virágárus, vegyeskereskedés, fehérneműbolt és még sokan mások; ő a földön ülő, fekvő embereket nézte.

Menyhért a 3-as metrót járta be, elsősorban a KöKit, a Népliget, Kálvin tér, Nyugati pályaudvar, Lehel tér, Újpest-városkapu aluljáróit. A Népligetnél talált több kocsmát; hosszú volt az útja, az egyikbe betért egy korsó sörre.

Gáspár a 4-es metróban, Kelenföldtől a NapKeletiig. A Móricz Zsigmond körtéren idős pár ült a földön (kövön), előttük az adventi koszorún négy gyertya égett. Boldog karácsonyt!, köszönt a szakállas férfi, volna néhány forintja? Gáspár meg sem állt, csak aranyam van, abból nem adhatok.

Nem találták, akit kerestek. Hazudott a csillag, mely megállt Budapest fölött?

Az utolsó metrójáratok délután 3 és 4 óra között indultak, fél 5-től a Heródes Security emberei mindenkit eltávolítottak az aluljárókból. Így beteljesedett, amit Jeremiás próféta jövendölt: kiáltozás hallik, keserves sírás és jajgatás.

Gáspár, Menyhért, Boldizsár indultak volna vissza – a NapKeleti zárva volt: leszakadtak a felsővezetékek, beszakadtak a talpfák, nem mozdultak, s ha mégis, rossz irányba a váltók. Mindenre kiterjedő, alapos vizsgálat után megállapították, emberi mulasztás nem történt. A hatóságok szabotázsra, egybehangolt, felülről jövő, földöntúli terrortámadásra gyanakodtak, megkezdték a nyomozást ismeretlen tettes, esetleg tettesek, név szerint Atya, Fiú, Szentlélek után.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”