A pandémia szinte minden területen rontott a nők helyzetén

  • narancs.hu
  • 2022. október 24.

Élet + Mód

A nemek közti egyenlőség előremozdításában Magyarország a lista végén kullog.

Az egész Európai Unióban visszavetette a 2020-as év a nők karrier- és nyugdíjkilátásait, emellett az is kiderült a kutatásokból, hogy  a fiatal nők nagyobb arányban szembesültek munkanélküliséggel, és kevesebb nő vett részt az oktatásban is, mint férfi - írja a hvg.hu.

Közzétették ugyanis a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének (EIGE) idei mutatóit, amely azt mutatja, hogy a lista létrehozása óta most először csökkentek a pontszámok számos mért, fő területen. A 2022-es mutatók ugyanis a világjárvány első évének, azaz 2020-nak az adatain alapul, ami jól mutatja, milyen volt a járvány hatása a nők helyzetére. 

Az adatok szerint:

  • A nők egyre nagyobb valószínűséggel töltenek kevesebb évet foglalkoztatásban, ami akadályozza karrier- és nyugdíjkilátásaikat.
  • 2020-ban kevesebb nő vett részt formális vagy informális oktatási tevékenységekben, mint férfi.
  • A Covid alatt csökkent a nemek közötti egyenlőség az egészségi állapot és az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés terén.
  • Nőtt az általános gondozási feladatok köre, ezek azonban nem egyenletesen oszlottak meg a nők és a férfiak között, ami súlyosbította a nemek között fennálló egyenlőtlenségeket. Fontos példa erre az intenzív jelenlétet igénylő gyermekgondozással töltött időre vnatkozó adat, amely szerint a nők 40 százaléka, míg a férfiak 21 százaléka töltött legalább 4 órát egy tipikus hétköznapon kisgyermekek gondozásával; időigényes házimunkát pedig a nők 20 százaléka, míg a férfiak 12 százaléka végzett házimunkát naponta legalább 4 órában.
  • A fiatal nők mindemellett nagyobb arányban szembesültek munkanélküliséggel a világjárvány gazdasági következményei miatt.

Az EIGE jelentése szerint a hatalom területén viszont történt előrelépés: nőtt a nők gazdasági és politikai döntéshozatalban való fokozott részvétele. (Ez azzal is összefügg, hogy több uniós tagállamban jogszabály által előírt kvótákat vezettek be.)

A nemek közötti egyenlőség előmozdításában a legjobban Svédország, Dánia és Hollandia teljesített, a lsita végén pedig Görögország, Magyarország és Románia kullog. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.