Egy hónap alkohol nélkül. Ki lehet bírni?

  • narancs.hu
  • 2017. november 1.

Élet + Mód

Ma reggel 7 órától indult a száraz november.

Hogy mi az a száraz november?

Alkoholmentes hónap. Az ötlet az angoloktól indult. 2013-ban hirdette meg először a brit jótékonysági szervezet, az Alcohol Concern, hogy ezzel is segítse mérsékelni a túlzott alkoholfogyasztást és a vele járó problémákat. Ott már két hónapot is szentelnek az ügynek, januárt és októbert.

Nálunk a Kék Pont Alapítvány honosította meg a kezdeményezést és az erőpróbához a novembert választotta.

Száraz november

Száraz november

Fotó: shutterstoc

 

Egy masszív alkoholistának ez valószínűleg nem elég. A kezdeményezés inkább azoknak próbál segíteni, akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt. Akik egy hónapra képesek voltak letenni a poharat, csupa pozitív eredményről számoltak be: több energia, jobb alvás, kiegyensúlyozottabb idegrendszer, nagyobb teherbírás, és bonuszként egy kis fogyás.

Annak, aki egy hét alatt megiszik egy üveg bort vagy naponta egy korsó sört, esetleg rendszeresen legurít egy-egy felest, mindenképpen érdemes próbát tennie, javasolják a szakemberek.

„A cél a kollektív öngondolkozás a felelős alkoholfogyasztással kapcsolatban. Ha valaki az első pár napban feladja, akkor valószínűleg szüksége van segítségre. Ha mondjuk két hét után, akkor talán még jobban”- mondta Dávid Ferenc, a Kék Pont biopolitikai szakértője tavaly, amikor a kezdeményezés először került nálunk igazán reflektorfénybe.

Aki rászánja magát, tényleg nincs egyedül. Érdemes követni a Száraz november Facebook-csoportot.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."