Hogyan hűtsük le a lakást klímaberendezés nélkül?

Élet + Mód

A nyári hőség idején sokan a klímaberendezésekben látják a megváltást, de akinek klímája van, az valójában más embertársainak fűt be. Mutatunk viszont jónéhány tippet és trükköt, hogyan lehet klíma nélkül is elviselhetővé tenni a kánikulát a lakásban. 

A magyarországi nyarak, hála a klímaváltozásnak, egyre inkább a vissza-visszatérő hőhullámokról szólnak, és ezeket a napokat legszívesebben hűsöléssel töltenénk el. Habár egyre többen szereltetnek be ilyen-olyan hasonló fizikai elveken alapuló klímaberendezéseket, esetleg rögtön fűtő-hűtő berendezést (hőszivattyút) a lakásukba, azért mindez még nem számít általánosan elterjedtnek az országban. Mértéktartó becslések szerint mintegy másfélmillió klímaberendezés működik a magyarországi lakásokban, de ha minden így halad, a következő öt évben jön még hozzá újabb egymillió.

Sokaknak azonban nem telik ilyenre, esetleg idegenkednek a használatától. A klímaberendezések használatának ugyanis lehetnek egészségügyi következményei is: ízületi problémákat okozhatnak, a benti és a kinti hőmérséklet közötti túlzott különbség megterheli a szervezetünket, végső esetben pedig a nem megfelelően tisztított berendezések is okozhatnak betegségeket (szerencsére ezek ritkán fordulnak elő).

De akadnak olyanok is közöttünk, akik elvi okokból ellenzik, hogy ilyen módon kezeljük a klímaválság ránk háruló terhét: elvégre a hőszivattyúk (s egy egyszerű kültéri egységgel bíró klímaberendezés is az) nyaranta ugyanis a beltéri hőt juttatják a külső térbe, így rendre tovább fűtik környezetüket, a nagyobb teljesítményűeknél pedig ehhez még a zajártalom is társul.

Akinek beépített klímája van, számoljon azzal, hogy egy-egy ilyen berendezéssel más embertársainak fűt be, és ennek a – nevezzük így – társadalmi költségeit nem is fizeti meg.

És ez nem csak az utcán járókat érinti, a korábban hűvös éjszakai, hajnali menedéknek számító belvárosi gangokat fűtik fel és silányíják monoton ipari diszkóvá a hőszivattyúk ott elhelyezett kültéri egységei. Arról nem is szólva, mennyivel terheli meg a fogyasztók, no meg az egész ország villanyszámláját a klímaberendezések tömege: a probléma egy újabb szeletét jelenti, hogy az ország áramigénye pont akkor, kora este ugrik meg, amikor már nem termelnek a házi és az ipari naperőművek, de a klímának még pörögni kell – ráadásul mindenki épp hazaért.

 
A klímaberendezések hangosak, ráadásul a külső környezetet is fűtik
Fotó: MTI/Róka László

Még szerencse, hogy klímaberendezés nélkül is sokat lehet tenni a lakásunk nyári hűtéséért – főleg árnyékolással, szellőztetéssel és a belső hőforrások kibocsátásának csökkentésével. Nézzünk néhány példát, mit tehetünk e cél érdekében – könnyen és viszonylag olcsón.

Tükröm, tükröm

A kiinduló állapoton, legalábbis rövid távon nem tudunk változtatni: szerencsésebb elhelyezkedésű, mondjuk nem belvárosi, jó vastag falú és/vagy jó alaposan szigetelt lakást persze könnyebb hűvösebben tartani, de ezek a feltételek nem mindig adottak.

A legfontosabb feladatunk viszont talán az árnyékolás, azaz a külső meleg, illetve a hősugárzás bejutásának megelőzése, lehetőség szerint minél nagyobb hatásfokkal.

Erre célra szolgálhat redőny, reluxa, vagy végső esetben sötétítő függöny – bár ez csak végső menedék, a lényeg az lenne, hogy a meleget minél nagyobb mértékben tartsuk kívül a lakástól. Napközben nem árt leeresztve tartani a redőnyöket, de minimum behúzni a függönyt a napsütésnek kitett ablakokon. A hőszigetelést szolgálhatná az is, ha a redőny egész nap leeresztve maradna, függetlenül attól, hogy éppen odasüt-e a nap – de ez alkalmasint a kedélyünkre is rossz hatással lenne. No meg akkor nappal is világítani kéne, ami felháborító energiapazarlás, a régi típusú villanykörték használata pedig még fűti is a lakást.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.