A jó vezető

  • Kálmán C. György
  • 2016. szeptember 1.

Első változat

A jó vezető - mérnök: felbecsüli az igényeket, és igyekszik megfelelni nekik. Olyan színház is kell, ahová nem járnak, és ami vackot játszik.

Nem árt, ha a jó vezető mérnök is egyben.

A számok, a tervezés, a reáliák embere, aki tisztában van bizonyos összefüggésekkel – például a statisztikával. Felméri, hogy milyen az összetétele az embereknek, akik a gondjaira vannak bízva, kinek mik az igényei, ki mire képes – és ennek megfelelően irányít, így tervezi meg a feltételeket.

Ha például egy város vezetőjéről beszélünk, nagyon helyesen teszi, ha mérnök módjára cselekszik. Az például különösen alapos statisztikai adatok nélkül is tudható, hogy a városi lakosság egészét figyelembe véve

a) az emberek egy része egyáltalán nem jár színházba;

b) egy másik része pedig járogat ugyan, de pocsék az ízlése, minden vackot megnéz, ami adódik, azt se tudja, mi volna a jó.

Mármost a jó vezető ilyenkor azon igyekszik, hogy a lakosság effajta összetételének megfelelően megteremtse annak a feltételeit, hogy a kisebbségnek is, a többségnek is kielégítő megoldással szolgáljon. Összehangolja az igényt a kínálattal.

Egyrészt tehát azoknak, akik nem járnak színházba, olyan színházat hoz létre, ahová nem járnak az emberek. (Már régóta bebizonyosodott, hogy erre a célra az “alternatív”, ezért “érthetetlen” és “nagyon szűk rétegnek szóló” színházak nem alkalmasak, mert oda bizony dől a nép.) Másrészt vacak produkciókat létrehozó színházra is szükség van, mert van, aki ezt szereti, olyan, amiről garantáltan egy szót sem ír a komolyabb sajtó, ami nem egyszerűen gagyi és közönséges, de még ezen belül is teljesen érdektelen. A jó vezető két legyet üt hát egycsapásra: kreatív döntéssel összehozza a kettőt.

Kinevez valakit igazgatónak, aki röpke néhány év alatt sikerrel kiürítette a színházat, közönsége alig van, viszont amit a társulat játszik, az garantáltan vacak.

false

 

Fotó: MTI/Kollányi Péter

A lakosság két rétege is boldognak érezheti magát, és ünnepli a jó vezetőt, a gondos mérnököt, aki végre kedvére tesz: azok, akiknek a nem-színházba járás a kedvenc passziójuk, és akik az ócskaságot szeretik. A város vezetése a lakosság szolgálatában, gondosan felmérve az elvárásokat, alázattal megfelelve nekik.

Éljen.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket.