Hős honvédők

  • Kálmán C. György
  • 2013. április 10.

Első változat

Ha valami felháborít, valami felbosszant, valamiért ki akarsz állni, van valami cél, amiért másokkal együtt, közösen fel szeretnél lépni, valami változást szeretnél elérni – mit tehetsz?

Manapság ez részint nem egyszerű – sztrájkolni igen nehézkes, ehhez szervezet is kellene, meg valakinek meg kell szerveznie, kockázatai is vannak; a tüntetéshez helyszín, tömeg, jelszavak és elszántság kell, és nagyot kell nyelni ahhoz, hogy kikkel vonul az ember; mindehhez pedig pénzre van szükség, aminek most mindenki híján van –, részint pedig nagyon is egyszerű: petíciókat lehet aláírni, akár online, csatlakozni mindenféle tiltakozó vagy támogató nyílt levelekhez.

És akkor mi van? Mi leszel te akkor?

Csak egy aláíró a sok közül. Ha csipkeded magad, a 25. a sorban, ha késlekedsz, csak az 531. És még csak el sem dicsekedhetsz vele, egy nyomorult oklevelet sem kapsz, legfeljebb a barátaid meg az aláírók neveit gondosan átböngészők fognak tudni róla. Válasz úgysem lesz, megmaradsz egynek a semmibevett tömegben.

Semmiképpen nem leszel tehát individuum, egyén vagy pláne egyéniség, de még hasznos, ám névtelen alkatrésznek is csak nehezen érezheted magad. Olyan elnevezésre – vagy inkább: fogalmi keretre, struktúrára – van szükség, ahol helyed és szereped van. Ahol helyet találsz.

Megvan.

A hadsereg.

Ne nevezzük katonaságnak, hiszen megmaradsz civilnek; de harcos alakulat, ahol dicsőség gyalogosként, kézitusában küzdeni, ahol vannak vezénylő tábornokok, valamint nekik beosztott őrmesterek és kadétok, ahol mindenkinek megvan a helye és feladata, ezért az utolsó talpas baka is hős lehet. Vezetőinkre felnézünk, társainkat megbecsüljük; nők is lehetnek közöttünk, őket tisztelettel vesszük körül, sütik az aprósüteményt és rotyogtatják a perkeltet. Támogatjuk egymást, közös célért harcolunk, egyszóval: tagjai vagyunk a nagy Hadseregnek – mindjárt más, mint afféle aláírónak vagy felvonulónak lenni. Aki eddig csak tüntető volt, mostantól úgy érezheti magát, mint aki a szigorú hierarchia biztonságában (felügyelet, támogatás és iránymutatás!) a hadsereg tagjaként vonul.

Azt pedig senki ne kérje számon a tábornokoktól, hogy nem a szavak emberei. „»Gyakorlatilag [!] felállt egy [!] civil honvédő hadsereg, mozgalom, s a jövőben egyetlen gyalázatos, lejárató megjelenést [!], megnyilvánulást sem hagyunk szó nélkül. Itt az ideje, hogy a külföldi sajtó is megtudja az igazságot Magyarországról és a magyar kormányról, a reagálásainkat határainkon túl is megjelentetjük« –  mondta Csizmadia László. Azt mondta, a békemenet mellett így már a Szellemi Honvédelem is egy [!] erős, határozott civil etikai megmozdulás [!], amely kulturáltan, a tények mentén [!] munkálkodik.” Ne húzzuk az orrunkat; a nehéz szavú, férfias illatú, darabos gondolkodású vezetők tiszteletünket érdemlik. Tőlük leszünk azok, akik; végre megtalálhatjuk a helyünket a bajtársak körében, a honvédelem mezején, hazánkért. Hajrá.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.