Orbán nem antiszemita

  • Kálmán C. György
  • 2013. május 4.

Első változat

Mindenki várja, lesi, izgatottan figyeli, mikor szólal meg fontos ügyekben a miniszterelnök. Mintha ez volna a legfontosabb.

Nálunk történelmileg úgy alakult, hogy mindenki árgus szemmel lesi, mit mond az első számú vezető. A hívek igazolást várnak tőle – az ellenfelek reménykedéssel vegyes kajánsággal figyelik a Megszólalást. És az be is következik.

Eláll a szellő is, a madarak nem csiripelnek, halkabban csörgedezik a patak: Orbán Viktor véleményt nyilvánít a trafikok ügyében, gondoskodik azokról, akik rosszul jártak. Odvaikba húzódnak a mókusok, rókák, nyulak, nem susog a nád, megdermednek a felhők az égen: Orbán Viktor azonnali hatállyal megszünteti a képviselők számára fenntartott kedvezményes éves bérletet. Immár minden bércet / Csend ül. / Halk lomb, alig érzed, / Lendül: / Sohajt az éj. / Már búvik a berki madárka: Orbán Viktor háborog a Jobbik tüntetése és az Andrássy út egyes épületeinek tulajdonviszonyai miatt.

Pártállástól függően megkönnyebbült sóhajtás vagy morgolódás és fanyalgás fogadja a Súlyos Szavakat. Mindenesetre: életünk fontos részévé vált, ha valamin bosszankodunk vagy értetlenkedünk, rögtön azt kérdezzük egymástól: és mit szól ehhez a miniszterelnök? Útmutatónk, iránytűnk, barométerünk vagy lakmuszpapírunk ez; nem is annyira azt figyeljük immár, hogy mi hogyan működik, hogy milyen jelenségeknek vagy folyamatoknak vagyunk tanúi, hanem a legmagasabbról jövő eligazítást várjuk. (Régi kifejezéssel élve: túlértékeljük, elvtársak, a személyiség szerepét a történelemben.)

A Nagy Ember most felháborodva és mély érzelmi felindultsággal tagadja az antiszemitizmus vádját.

Ne kételkedjünk szavai őszinteségében, és készséggel ismerjük el: jó, hogy ezt mondta, összehasonlíthatatlanul jobb, mintha mondjuk azt mondta volna, hogy ő bizony antiszemita.

Mert minden bizonnyal tényleg nem az, és ez rendjén van így, egy miniszterelnök ne legyen antiszemita. De tényleg mindig az a legfontosabb, hogy miképpen nyilatkozik meg az Ország (a Haza, a Nemzet) legelső embere? (A nagybetűk a helyesírási kihívásokkal küzdő Magyar Hazafiaknak szólnak.) A szavakat, a nyilatkozatokat, a szózatokat, bejelentéseket és helyretételeket figyeljük – és ne azt, amit nap mint nap látunk?

Az ugyanis a legkevésbé érdekes kérdés, hogy a miniszterelnök személyesen antiszemita-e – ismétlem, nem volna jó, ha az volna, de hát édeskevés, ha nem az. Csak hogy néhány gyanakvást keltő mozzanatot említsek a közelmúltból: nem személyesen a miniszterelnöknek, hanem pártja és kormánya felelős vezetőinek számot kellett volna adniuk a közepes nyilas író hamvainak történetéről, Bayer Zsolt eszement gyűlölködéséről, az antiszemita püspök kultuszáról, gyönge nacionalista írók „nemzeti” kánonba szuszakolásáról, a még az előző ciklusuk idején kieszelt „nemzetidegen” szó alkalmazásáról, és még annyi mindenről.

A mostani nyilatkozat ezek nélkül nem sokat ér. Egyetlen személyről tudunk meg valamit, és számtalan eddig megmagyarázatlan jelenség továbbra is tisztázatlan marad. Talán csak annyival lettünk tájékozottabbak, hogy eddig nem tudtuk, a lelátón, szotyizás közben miről beszélget a miniszterelnök hű tanácsadóival és barátaival. Most már ebbe is bepillantást nyerhetünk. „Azt magyarázom az embereknek – mondja a miniszterelnök –, hogy nekünk tilos a zsidókra mint veszélyre tekintenünk, inkább tekintsünk rájuk, mint Isten ajándékára. Isten a magyar nemzetet nagyon színesnek alkotta meg, melynek részei a zsidók is.” Mivel sosem hallottuk, hogy effélét nyilvánosan mondott volna, nyilván „az embereknek” akkor „magyarázta” mindezt, amikor például meccset nézett – esetleg grillezés közben, nyári este, vagy szombat délutáni közös múzeumlátogatások alkalmával.

Hát, ez is valami.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.