Rossz kérdés

  • Kálmán C. György
  • 2015. július 31.

Első változat

A miniszterelnök állítólag kérdőre vonta L. Simon Lászlót a barackmagügy (vagy a nyilatkozata?) miatt. De kit érdekel, hogy mit szól L. Simon ügyeihez a miniszterelnök?

Mondok néhány elképesztő mondatot.

„A magyar filmművészetért felelős személy a kaszinóüzletben érdekelt.”

„Egy közgyűjtemény igazgatója beszáll a médiabizniszbe.”

„A miniszterelnökségi államtitkárnak borászata és panziója van.”

Ha belegondolunk, döbbenetes állítások. Azok az emberek, akik nem keveset kapnak az államtól (vagyis tőlünk, adófizetőktől) arra, hogy bennünket szolgáljanak, kisebb-nagyobb pecsenyéjüket sütögetik eközben. Ahelyett, hogy teljes energiájukat és minden idejüket a köz szolgálatára fordítanák, mindenféle üzletekkel és vállalkozásokkal foglalkoznak.

false

 

Fotó: MTI

Jogilag nyilván nem összeférhetetlen, csak éppen felháborító. És ez csak három olyan eset, amiről tudunk, mert nem maradt titok; ki tudja, milyen jövedelmező üzletekben érdekeltek (nemcsak lobbiszinten, nemcsak a megfelelő szabályozásért kapott korrupciós pénzek révén, hanem tulajdonosként vagy üzlettársként) hazánk kormányának tagjai és közvetlen beosztottjaik.

És mit szól mindehhez a miniszterelnök?

Na, ez a negyedik elképesztő mondat; rendkívül jellegzetes és veszedelmes kérdés.

Az van ugyanis mögötte, hogy a miniszterelnök mégiscsak valami szilárd és megbízható instancia, olyasvalaki, aki végül is képes, hajlandó és méltó arra, hogy ítéletet mondjon; akihez mindig fordulni lehet, aki kimondja a döntő és legfontosabb szót. Afféle apuka, szigorú, de igazságos, szétüt a civódó gyermekek között, s ha olykor bánt is, azért biztos, hogy végső soron neki van igaza. Vagy ha nem – akkor is el kell fogadnunk, akárhogyan ítél.

A pöffeszkedő, bárdolatlan és kártékony embert, aki ma Magyarország miniszterelnöke, bárhogy gyűlöljék és megvessék is sokan, mégis fürkészve lesik: mit szól ő ehhez vagy ahhoz? Mit gondol kormánya tagjainak erről vagy arról a megnyilatkozásáról, vagy tettéről? Ezt azért csak nem tűrheti. Csak lesz egy rosszalló szava, esetleg le is mondatja az illetőt. Vagy legalább titokban egy kis fejmosás.

Mégiscsak ő az apuka.

Persze, úgy van felépítve az egész rendszer, hogy ezt megingathatatlan igazságként kezeljék azok is, akik a rendszer esküdt ellenségei. Jól érzékelték a NER kitalálói, hogy olyan Kádár-kori örökség ez, amitől az emberek nem tudnak, nem is akarnak megszabadulni. Akkoriban a sok-sok „hiba” és minidiktátor mind Kádár tudtán kívül és akarata ellenére létezhetett; kialakult és megszilárdult a jó király és a gonosz tanácsadók mítosza, ahol (sajnos) az uralkodót szántszándékkal elzárják az információk elől, de ő amúgy mindig jót akarna. Sőt olykor szét is csap az alkalmatlan és kivagyi cselédség között. Ha rosszul mennek a dolgok, az nem rajta múlik.

Nem is olyan régen szivárogtak ki olyan pletykák, hogy Rogán, Lázár meg a többiek urizáló, rongyrázó, kihívóan parvenü életmódja miatt a miniszterelnök fel méltóztatott húzni az orrát. Nem lehet tudni, hogy igaz volt-e ez (ez a kiszivárogtatás és titok fontos része a rendszernek), de mindenki elégedetten dőlhetett hátra – na ugye, apuka megmondta nekik, hogy ez nem helyes, helyreállt a súlyegyen. Most pedig azt olvassuk (meg nem erősített, állítólagos, zártkörű, titkos, magánjellegű stb.), hogy L. Simon kérdőre lett vonva a barackmagügy miatt (lásd még itt meg itt). Szóval: megint ki lett szivárogtatva, hogy a jó uralkodó ejnyebejnyézett a bődületes, tenyérbemászó hazugság- és mellébeszélés-áradat miatt. Mert derék ember ő, aki nagyon is odafigyel, igazságot teszen, és odacsap, hol sanyargatni lát.

Megtörtént-e vagy sem ez a „kérdőre vonás” – fogalmunk sem lehet, sosem fogjuk megtudni; és tökmindegy. Ennek a legendának a terjesztése csakis azoknak az érdeke, akik az apukamítoszt fenn akarják tartani. Akik az egész korrupt, bizniszelő és pökhendi bandából ki akarják emelni a főnököt, aki pedig nemcsak része, hanem egyenesen fenntartója és működtetője a struktúrának.

Ne tegyük fel többé azt a kérdést, hogy mit szól mindehhez.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.