2024-ben a „hit” szót választotta az „Év szavának” a közmédia Montágh Testülete – írja az MTI.
Az MTVA közleménye szerint „a szép magyar beszéd felett őrködő szervezet a magyar nyelv és kultúra ápolását, ily módon a nemzeti identitás megőrzését tűzte ki célul.” A testület indoklása szerint „kiváltképpen szükségünk van az Istenbe és egymásba vetett hitünkre.”
A választással kapcsolatban kifejtették, a 2024-es „Év szava” a hisz ige főnévi származéka, jelentése pedig „magába foglalja a világot összetartó és minden körülmények között óvó gondviselésbe vetett bizalmat, az egymásban bízni tudás képességét, és
a földízű logika fölé emelkedve azon képességünket, hogy higgyünk az isteni és emberi jóságban, bármi történjék is körülöttünk.”
Az MTVA szervezetéhez tartozó tanácsadó, véleményező, javaslattevő és ellenőrző testület tagjai minden évben kiválasztják azt az egy szót, amely a „legkifejezőbben utal az adott év történéseire”, valamint „a változó körülmények és világszintű kihívások között a legfontosabb értékre hívja fel a figyelmet.” Az „Év szavát” 2020-tól minden év decemberében hirdeti ki a közszolgálati média a testület tagjainak szavazata alapján. 2020-ban az „egymás”, 2021-ben a „család”, 2022-ben a „béke”, 2023-ban a „gyermek” kifejezést választották.
A „magyar beszéd felett őrködő szervezet” közleményéből sajnos nem derül ki, pontosan milyen szempontok alapján jutottak arra, hogy éppen a „hit” szó utal a „legkifejezőbben” 2024 történéseire. Persze az „év szava” versenyben évről évre számos szervezet hirdet győztes. Vannak, akik új keleti kifejezéseket, széleskörben népszerűvé váló szlengeket emelnek ki, elsősorban az online platformok nyelvhasználatát vizsgálva, míg mások különböző statisztikák és keresésszámok alapján választják ki az év szavát. Így például a Cambridge szótár szerint a „manifesztálás” [manifest] lett az év szava, amire 2024-ben Közel 130 ezren kerestek rá a Cambridge Dictionary online felületén.