Filmszemle, díjak nélkül – Díjak filmszemle nélkül

  • narancs.hu
  • 2014. szeptember 17.

Fekete Lyuk

Ünnepel a filmszakma: októberben tartják az újonnan alapított, Andy Vajna-féle Magyar Filmakadémia szervezésében az új Magyar Filmhetet! A számok előtt le a kalappal, lesz ott nagyjátékfilm, tévéfilm, dokumentumfilm, animációs film, kisjátékfilm, filmfilm és még filmfilmfilm is. Összesen több mint háromszáz munkadarab, három kerek esztendő termése.

Ám a közvetlenül Andy G. Vajna alá bekötött szervezők sajnálatos módon nem osztanak díjakat. Vagyis osztanak, csak nem a filmszemlén, hanem majd februárban… Tán attól tartanak, hogy háromszázban nem lesz díjazásra méltó alkotás?

Nem, nem, az ok ennél jóval nemesebb: maga a sportszerűség.

Ahogy a Magyar Nemzeti Filmalap minapi közleményéből is kiderül, a Magyar Filmhét szervezői a finanszírozókkal, támogatókkal és a Magyar Filmakadémia Egyesület tagjaival, valamint a filmforgalmazókkal folytatott – feltehetően hosszas és kimerítő – konzultációkat követően döntöttek úgy, hogy ugyan a filmhét maga októberben lesz, de csak februárban adják át a filmdíjakat. A szervezők ugyanis lehetőséget szeretnének biztosítani a díjakért folytatott küzdelemre minden olyan létező vagy épp születő filmnek, amelyet 2014. december 31-ig bemutatnak a mozikban vagy a televíziók műsorán. Vagyis mindegy lesz, ki mit csinál a Magyar Filmhéten, lehet akár cigánykerekezni vagy vicceket mesélni is, ha valakinek úgy alakul, hogy a filmhéten forgalmazási vagy egyéb okból nem tud részt venni, az még simán díjesőben részesülhet februárban.

De tessék már megmondani, hogy akkor az egész szemlét miért nem lehet februárban megrendezni? Mert az előző garnitúra akkor rendezte? Vagy így kétszer lehet elbokázni egy szolidabb, családias összeget? Csupa titok az élet.


(A Magyar Filmhétről a Magyar Narancs szeptember 4-ei, 36. számában olvashatnak.)

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”