Filmszemle, díjak nélkül – Díjak filmszemle nélkül

  • narancs.hu
  • 2014. szeptember 17.

Fekete Lyuk

Ünnepel a filmszakma: októberben tartják az újonnan alapított, Andy Vajna-féle Magyar Filmakadémia szervezésében az új Magyar Filmhetet! A számok előtt le a kalappal, lesz ott nagyjátékfilm, tévéfilm, dokumentumfilm, animációs film, kisjátékfilm, filmfilm és még filmfilmfilm is. Összesen több mint háromszáz munkadarab, három kerek esztendő termése.

Ám a közvetlenül Andy G. Vajna alá bekötött szervezők sajnálatos módon nem osztanak díjakat. Vagyis osztanak, csak nem a filmszemlén, hanem majd februárban… Tán attól tartanak, hogy háromszázban nem lesz díjazásra méltó alkotás?

Nem, nem, az ok ennél jóval nemesebb: maga a sportszerűség.

Ahogy a Magyar Nemzeti Filmalap minapi közleményéből is kiderül, a Magyar Filmhét szervezői a finanszírozókkal, támogatókkal és a Magyar Filmakadémia Egyesület tagjaival, valamint a filmforgalmazókkal folytatott – feltehetően hosszas és kimerítő – konzultációkat követően döntöttek úgy, hogy ugyan a filmhét maga októberben lesz, de csak februárban adják át a filmdíjakat. A szervezők ugyanis lehetőséget szeretnének biztosítani a díjakért folytatott küzdelemre minden olyan létező vagy épp születő filmnek, amelyet 2014. december 31-ig bemutatnak a mozikban vagy a televíziók műsorán. Vagyis mindegy lesz, ki mit csinál a Magyar Filmhéten, lehet akár cigánykerekezni vagy vicceket mesélni is, ha valakinek úgy alakul, hogy a filmhéten forgalmazási vagy egyéb okból nem tud részt venni, az még simán díjesőben részesülhet februárban.

De tessék már megmondani, hogy akkor az egész szemlét miért nem lehet februárban megrendezni? Mert az előző garnitúra akkor rendezte? Vagy így kétszer lehet elbokázni egy szolidabb, családias összeget? Csupa titok az élet.


(A Magyar Filmhétről a Magyar Narancs szeptember 4-ei, 36. számában olvashatnak.)

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.