Hibátlan érvelés az államtitkártól: a Fidesz a hajléktalanok méltóságát védi, amikor betiltja a hajléktalanságot

  • narancs.hu
  • 2018. június 14.

Fekete Lyuk

Nem kell ide Németh Szilárd, az Emmi államtitkára is tud ostobaságot mondani.

Minden bizonnyal a következő héten el is fogadja a fideszes többségű Országgyűlés, hogy az alaptörvényben rögzítse a magyar állam az életvitelszerű közterületen tartózkodás tilalmát. Vagyis betiltják a hajléktalanságot. Csütörtök délelőtt Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy van elég befogadóhely a hajléktalanok számára, bár azt már nem tudta, hogy mennyi, a lényeg, hogy jó sok.

Aztán az MTI megkérdezte a témában Fülöp Attilát, aki az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára. A politikus azt mondta: szerinte a kormány intézkedései igazából a hajléktalan emberek méltóságát szolgálják. Fülöp Attila megjegyezte, a hajléktalan emberek méltóságát nem az szolgálja, aki amellett kardoskodik, hogy az utcán éljenek. A kormány úgy tud segíteni ezeknek az embereknek, hogy hozzáférhető ellátórendszert biztosít számukra. Ezt a rendszert a kormány eddig is biztosította, s ezután is biztosítani fogja – fogalmazott az államtitkár.

Végül azzal érvelt Fülöp Attila, hogy Magyarországon 9800 éjjeli menedékhely és átmeneti szállás áll a hajléktalanok rendelkezésére, s ezeken kívül télen még további 1500 többletférőhelyet biztosítanak.

A probléma ezzel csak az, hogy becslések szerint még mindig sokkal több a hajléktalan, mint a számukra biztosított szabad férőhelyek száma, nem beszélve arról, hogy az ellátórendszerben tapasztalt körülmények sok helyen egészen siralmasak. Ehhez képest is érdemes lenne mérlegelnie a Fidesznek, hogy mivel védik igazán a hajléktalan emberek méltóságát.

Kedves Kormány! Takarítsátok el előlem a rohadt, büdös csöveseket!

Ezt nem akárki mondja, hanem egy fideszes képviselő. Bajkai István fideszes képviselő mai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy arra kéri a kormányt, a jelenlegi alkotmánymódosítás során teremtse meg annak jogi lehetőségét, hogy ne lehessen életvitelszerűen közterületen élni. Mint mondta, több évtizedes jelenség a fővárosban, hogy sokan a közterületeken laknak, ami nemcsak közbiztonsági, közegészségügyi probléma, de a városi élet szempontjából is nehézségeket jelent.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.