Így készülnek az írek a húsvétra!

  • narancs.hu
  • 2018. január 26.

Fekete Lyuk

Eltörölte az ír parlament a nagypénteki alkoholtilalmat. Mert olyan is volt.

1922-ben, amikor az Ír Szabad Állam létrejött, készült egy jogszabály, miszerint a híres-hírhedten katolikus írek semmiképp ne igyanak nagypénteken. Nyilván a jogi szabályozás azért kellett, ha valakinek mégsem volna elég az amúgy böjti mértékletességre intés, vagy netalántán épp azért, hogy ne ejtse kísértésbe a szomszéd asztalnál elszürcsölt whiskey a böjtölni vágyót... Az ok mindegy is, a lényeg, hogy majd száz éve érzik ezt az írek borzasztó csapásnak. Kiesés ez a vendéglátósoknak is, a bártulajdonosokról nem is beszélve.

Így aztán végül megállapodott az ír parlament csütörtökön, hogy eltörlik a húsvétot megelőző szesztilalmat. A törvény szerint nagypénteken nem lehettek nyitva a bárok, és az üzletek sem árulhattak alkoholt.

„A kormány úgy véli, eljött az ideje, hogy ezt a korlátozást eltöröljük. Nagyon más társadalomban élünk most, mint amikor ezt a jogszabályt elfogadták” – érvelt a dublini parlamentben David Stanton igazságügyi államtitkár.

Az alkoholtilalom eltörlését végül szavazás nélkül el is fogadta a törvényhozás. Sláinte!

Figyelmébe ajánljuk

Nemcsak költségvetési biztost, hanem ÁSZ-vizsgálatot és büntetést is kapott Orosháza

Nincs elég baja Békés megye egykor virágzó ipari centrumának, Orosházának, amhova nemrégiben költségvetési biztost neveztek ki. Állami számvevőszéki vizsgálat is folyik az önkormányzatnál, a korábbi fideszes vezetés miatt súlyos visszafizetési kötelezettségek terhelik, ráadásul kormánypárti településekkel ellentétben egyelőre nem kap pótlólagos forrásokat a működésére.

Tej

Némi hajnali bevezetés után egy erősen szimbolikus képpel indul a film. Tejet mér egy asszonykéz egyre idősebb gyerekei csupraiba. A kezek egyre nagyobbak, és egyre feljebb tartják a változatlan méretű csuprokat. Aztán szótlanul reggelizik a család. Nyolc gyerek, húsztól egyévesig.

Dal a korbácsolásról

„Elégedetlen vagy a családoddal? (…) Rendelj NUKLEÁRIS CSALÁDOT az EMU-ról! Hagyományos értékek! Az apa férfi, az anya nő! Háromtól húsz gyerme­kig bővíthető, szja-mentesség, vidéki csok! Bővített csomagunkban: nagymama a vármegyében! Emelt díjas ajánlatunk: főállású anya és informatikus apa – hűséges társ, szenvedélye a család!”

Sötét és szenvedélyes séta

Volt már korábban egy emlékezetes sétálószínházi előadása az Anyaszínháznak az RS9-ben: a Budapest fölött az ég. Ott az indokolta a mozgást, hogy a történet a város különböző pontjain játszódik. Itt a vár hét titkot rejtő terme kínálja magát a vándorláshoz. Az RS9 helyszínei, a boltozatos pincehelyiségek, az odavezető meredek lépcső, ez a föld alatti világ hangulatában nagyon is illik a darabhoz.

Egymásra rajzolt képek

A kiállított „anyag első pillantásra annyira egységes, hogy akár egy művész alkotásának is tűnhet” – állítja Erhardt Miklós a kiállítást megnyitó szövegében. Ezt csak megerősíti a képcímkék hiánya; Széll Ádám (1995) és Ciprian Mureșan (1977) művei valóban rezonálnak egymásra.

Komfortos magány

  • Pálos György

A szerző az első regényével szinte az ismeretlenségből robbant be 2000-ben az irodalmi közéletbe, majd 2016-ban újra kiadták a művét. Számos kritika ekkor már sikerregényként emlegette, egyes kritikusok az évszázad regényének kiáltották ki, noha sem a szüzséje, sem az írásmódja nem predesztinálták a művet a sikerre.