Kihirdették a magzatvédő dalpályázat eredményét

  • narancs.hu
  • 2024. december 11.

Fekete Lyuk

Akik mesterséges intelligenciával íratták a zenét, kizárták magukat a versenyből, hiába, hogy a szöveg megfelelő szellemiségű volt.

„Egy estén, amikor anyám/ apám szemébe nézett,/ elhangzott közöttük/ egy gyönyörű igéret./ Megőrzöm, táplálom,/ anyám halkan súgta/, megvédem, felnevelem,/ apám válaszolta. // Egymáshoz ért a bőrük,/ egybefonódva, ölelve,/ éppúgy, ahogyan őseim/ végtelen sora tette./ Anyám méhe őrzött,/ várt már rám a világ,/ úgy, ahogyan rendeltetett/ az idők hajnalán.// Áldás vagyok, ember vagyok,/ új reményt és jövőt hozok,/ Nincs szavam, de szívem dobban,/ engem láttál szép álmodban.// Áldás vagyok, ember vagyok,/ szívem hangja jelet adott,/ látszott boldog mosolyodban,/ reám vágytál szép álmodban.”

Így kezdődik a PannonVox együttes Áldás vagyok című 4 és fél perces dala, amely első díjat, ötszázezer forintot nyert a Novák Előd országgyűlési képviselő (Mi Hazánk) által kezdeményezett, A gyermek áldás címmel kiírt magzatvédő dalpályázaton.

Novák Előd egy évi képviselői jövedelmét ajánlotta fel erre a kezedeményezésre, amelyet azért indított, mert soha olyan kevés gyermek nem született Magyarországon, mint tavaly.

A zsűrit négy házaspár alkotta. Mindnyájan több gyermeket nevelnek, neveltek, és a Magyar Életért díj kitüntetettjei. A Magyar Jelen név szerint úgy ír róluk, hogy Haraszti Gáborné és férje, Téglásy Imre és felesége, Nagy Sándor és felesége, valamint Csókay András és felesége.

Krudy Ádám és Halász Géza fönt idézett Áldás vagyok című szerzeménye mellett második díjat adott a zsűri az Adjunk esélyt! című dalnak, amelynek előadói: a Hungarica, Varga Miklós, Kalapács József, Kalapács-Ódor Cintia és Egedy Piroska. A harmadik helyezett a Hetero Sapiens együttes és Daczi Barnabás Első szívdobbanás című dala.

A zsűri gondban volt, mert több pályázó a mesterséges intelligenciával íratott zenét a dalszövegéhez. „A zsűri úgy döntött, hogy az életvédő pályázat kapcsán nem értékeli a mesterséges intelligencia segítségével készített dalokat, még ha több nívós dalszövegről és élethű éneklésről van is szó” – írja a Mi Hazánk lapja. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.