Magától értetődő, hogy a döntéshozók késlekedés nélkül kiírnak egy új, nyílt pályázatot a Petőfi Irodalmi Múzeum vezetésére

  • narancs.hu
  • 2020. november 29.

Fekete Lyuk

A Szépírók Társasága szerint Demeter nyilatkozata a rendszer hosszú agóniájának eddig legpenetránsabb tünete.

Sokak mellett a Szépírók Társasága is nyilatkozatot tett közzé Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatójának publicisztikájára reagálva. Mint írták, Demeter Szilárd eddig provokatív megnyilvánulásai jó ideje próbára tették „türelmüket és kreativitásukat”, de legutóbbi írása után végképp lehetetlenné vált a méltányos mérlegelés is. Mint írják, „az életveszélyes retorikai eszközrendszer, amihez Demeter most nyúl,

még akkor is elfogadhatatlan, ha azt nyilvánvalóan és szánni valóan kétségbeesett megfelelési kényszer hívta elő

a szerzőből”, hozzátéve, hogy „a valódi életüket valódi gázkamrákban vesztettek, a túlélők, a hozzátartozók, a nyelv, a humánus gondolat, az elfogadás és a felelősségvállalás iránti tisztelet sem engedi, hogy közös emberi tragédiánk önző publicisztikai eszközzé silányodjon egy felelőtlen politikus kezében”.

A társaság szerint, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatójának utolsó nyilatkozata „a rendszer hosszú és nehéz agóniájának egyik, nem első, de eddig legpenetránsabb, tünete”, és ezért nemcsak bocsánatkérésre szólították fel Demetert, de magától értetődőnek tekintik azt is, hogy

a döntéshozók késlekedés nélkül kiírnak egy új, nyílt pályázatot a Petőfi Irodalmi Múzeum élére,

illetve javasolják egy olyan szakmai bizottság létrehozását, „amely segíthet újraépíteni a rövid idő alatt csatatérré váló magyarországi irodalmi-kulturális életet, az igazságosság, a szolidaritás és a közös felelősségvállalás nevében”.

Noha a nyilatkozat megjelenésével egy időben Demeter Szilárd törölte korábbi írását, a Szépírók Társasága továbbra is fenntartja a nyilatkozatában foglaltakat. „Mindössze annyi történt, hogy a szöveg már nem elérhető, ami viszont nem érdemi-tartalmi, csupán technikai visszavonás. Azt, hogy a NER-ben talán először történik, hogy valaki elfogadhatatlan nyilatkozatának legalább a legbotrányosabb részét némi önkritikával illeti, észleltük, tudomásul vettük, és a helyén kezeljük. Várjuk a további lépéseket, az előző nyilatkozatunkban megfogalmazottak alapján” – írják szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelükben.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.