Nem létező ukrán államról beszélt Kövér László

  • narancs.hu
  • 2024. május 16.

Fekete Lyuk

Világpolitikai elemzés Pécelen.

Kampányfórumon mondta el a gondolatait a világ folyásáról és Magyarország helyzetéről Kövér László, az Országgyűlés elnöke. A Telex tudósítása arról szól, hogy a Pest megyei városban, a Petőfi Sándor Általános Iskola aulájában kampánygyűlést tartottak szerdán, csak a Fidesz péceli szervezetének Facebook-oldalán hirdették meg.

Kövér Ferdinandy István fideszes polgármesterjelölt mellett kampányolt, és bő háromnegyed órás előadást tartott, amelynek a veleje az volt, hogy aki el akarja kerülni a harmadik világháborút, és nem akar a transzatlanti világbirodalom gyarmatán élni, az csak a Fideszt választhatja június 9-én. 

Kövér a 2012 és 2022 közötti időszakot Magyarország történelmének aranyévtizedeként jellemezte, és az ország nemzetközi tekintélyének emelkedésével magyarázta, hogy „egyre nagyobb hatalmaknak bökjük a bögyét, és egyre többen vannak ellenünk.” Szerinte az ukrajnai háború csak Európa eladósításáról szól, arra akarják rákényszeríteni a tagállamokat, hogy vegyenek fel olyan közös hitelt, „amelyből tudjuk finanszírozni az ukránokat az ő háborújukban, és a nem létező ukrán állam működtetését, meg majd Ukrajna újjáépítését”.

Kövér úgy gondolja, a háború addig fog tartani „ameddig a hitelezőknek a háború folytatása jobban megéri, mint az újjáépítés hitelezése. Ha majd egyszer az újjáépítés hitelezése nagyobb hasznot hoz, akkor béke lesz.”

Az Országgyűlés elnöke nem csak most, hanem minden pénteken megfordul Pécelen, mert egy ottani, baráti futballcsapatban játszik.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.