Magyarország miniszterelnöke, a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia alapítója szombaton Felcsúton mondott beszédet a Labdarugás és tudomány című tanulmánykötet bemutatóján.
Orbán Viktor a következő gondolatok megosztásával kívánt hozzájárulni a témához:
A futball mindig vigasz és elégtétel volt a magyar ember számára.
Talán nem véletlen, hogy Trianon után volt a magyar futball első aranykora, majd a második világháborút követően, az ötvenes években az Aranycsapat időszaka. Akkoriban a zöld gyepen a megszálló ország csapatát is le lehetett győzni, tehát a futballt a kultúra és a történelem részeként kell kezelni.
"A magyar futball alapvetően a zseniális megsejtések és ihletettség története", vagyis maga a művészet.
"A futball maga az élet", igazságos, nyílt sisakos játék, amelyet szabályok mentén vívnak a felek és mindig a pályán dőlnek el a dolgok.
A labdarúgó-akadémiát nehéz lélektanilag egyben tartani, mert a falai között "a régi futballisták tapasztalatát kell összeépíteni a modern hókuszpókusszal", és ha ez nem sikerül, akkor "féllábas lesz az akadémiák működése".
"Haptákban futballozni nem lehet, csak menetelni".
"Türelmetlenül várjuk, hogy a könyv a valóságba költözzön, és végre igazi jó futballisták kerüljenek ki az akadémiákról."
Mészáros Lőrinc, a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány kuratóriumának elnöke (valamint teljes állásban Orbán Viktor "Mészáros Lőrince") hangot adott abbéli örömének, hogy a kötet egyetemi tankönyv lett.
A könyvbemutatón jelen volt még Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság tiszteletbeli elnöke, Csányi Sándor, az MLSZ elnöke, valamint Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora is. Utóbbi felszólalásában hangsúlyozta: hibásan választják szét a sportot az egyéb művészeti ágaktól, hiszen a mozgás és a testkultúra ugyanolyan értékes, mint bármelyik másik művészeti ág.