Szijjártó Péter munka helyett (vagy mellett) reality-showt forgat
Screenshot_2020-03-24_at_17.23.29.png

Szijjártó Péter munka helyett (vagy mellett) reality-showt forgat

  • narancs.hu
  • 2020. március 24.

Fekete Lyuk

A magyar külügyi vezetésnek veszélyhelyzet idején is jut ideje egy színjátékra. Orbán Viktor Szomszédok-parafrázisával elszabadított valamit, amit nem kellett volna.

Tegnap jelent meg Szijjártó Péter Külgazdasági és Külügyminiszter Facebook-oldalán egy egészen zavarba ejtő videó. A felvételen a miniszter hű államtitkárával Magyar Leventével „tárgyal“ arról, hány a koronavírus miatt külföldön ragadt magyar állampolgárt kell még hazahozni. A probléma valós, a feladat nemes és valóban a Külügyminisztérium feladata.

De a videó valójában egy szappanoperába illő megrendezett jelenet, ahol Péter és Levente, a két főhős homlokát ráncolva oldja meg a világ problémáját, és visszaköszön minden, olcsó katasztrófafilmekből ismerős klisé.

Zsebre dugott kéz, drámai vágások, a fiatalokat célzó, moblira optimalizált formátum

false

az asztalra kiterített postitetekkel tarkított térkép olyan látványelem, mint amiket a filmekben megszokhattunk,

false

 

Kis humor is belefér, bár a szövegek előre megírtak - de jegyezzük meg azt is, hogy a miniszter és az államtitkár egész jól betanulta szövegét, bármelyik amatőr színtársulatban elférnének.

false

 

A videó minden másodpercéről süt, hogy megrendezett jelenetet látunk, nézzék csak:

 

A kérdés csupán az, hogy amikor valódi veszélyhelyzet és valódi világjárvány van, akkor a magyar külügy két vezetője miért azzal van elfoglalva, hogy közepes színvonalú realityt forgasson munkaidőben?

Emlékezetes, hogy pár hete nőnapon Orbán Viktor miniszterelnök a Szomszédokat utánozva köszöntötte a nőket, talán ez inspirálta Szijjártót.

A Szomszédokat idézve kívánt Boldog Nőnapot Orbán Viktor

Etus és Thatcher - a legnagyobbakhoz fordul inspirációért a miniszterelnök. " Margaret Thatcher-től azt tanultam, ha azt akarod, hogy egy dologról sokat beszéljenek, akkor bízd egy férfira. Ha azt akarod hogy elintézzék, akkor bízd egy nőre. Boldog Nőnapot kívánok!" - mondja Orbán Viktor Facebook-ra feltöltött videójában, ami a Szomszédok stílusában készült.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.