A négyigenes népszavazás

  • 2014. december 12.

Felszab

November 26-án volt, négy és fél millióan mentek el voksolni, az elmúlt napokban mégis alig hallottunk róla valamit. A Magyar Narancs e heti, nyomtatott változatában van viszont egy kiváló cikk, ehhez (is) kapcsolódna a maga szerény eszközeivel mai posztunk.

A nemzeti kerekasztal-tárgyalásokat szeptember 18-án lezárni hivatott megállapodást az SZDSZ (és a Fidesz) nem írta alá, mivel az MSZMP nem engedett négy olyan kérdésben, amelyekhez a liberális párt mint a többpárti demokratikus jogállam kiépítésének elengedhetetlen feltételeihez ragaszkodott.

false

 

Fotó: OSA Archívum

Így szeptember 24-én az SZDSZ bejelentette, hogy e kérdésekről népszavazást kezdeményez, aminek érdekében aláírásgyűjtést indít. A kezdeti bizonytalanság ellenére kevesebb mint egy hónap alatt meglett a szükséges 100 000-nél is több, érvényes aláírás, és az íveket még október közepén leadták az Országgyűlésnek.

false

 

Fotó: Pető Iván/Europeana 1989

A népszavazás tétje az volt, hogy a Harmadik Magyar Köztársaság elnökét az első szabad választások után az Országgyűlés válassza meg, a pártszervek vonuljanak ki a munkahelyekről, az MSZMP-t számoltassák el a kezelésében levő vagyonról, illetve jogutód nélkül számolják fel az amúgy is népszerűtlen munkásőrséget.

false

 

Fotó: OSA Archívum

 

 

false

Fotó: OSA Archívum

A kérdések közül az első volt a legvitatottabb, mert ha az MSZMP/MSZP eredeti elképzelése valósul meg, és november 26-án köztársasági elnököt választanak közvetlenül, minden bizonnyal Pozsgay Imre lett volna a befutó, amit az állampártot és az MDF-et leszámítva senki nem nézett volna jó szemmel. A kampány során az MSZP az első kérdésre a nemet támogatta, míg az MDF a referendum bojkottjára szólította fel támogatóit. Az Ellenzéki Kerekasztal november 21-i ülésén a párt képviseletében Szabad György még tett egy sajátos gondolatkísérletet álláspontjuk kifejtésére. Az MDF helyi vezetői pedig igyekeztek betartani az igeneket preferáló pártoknak (az SZDSZ mellett a Fidesznek, az MSZDP-nek és az FKGP-nek).

false

 

Fotó: OSA Archívum

false

 

Fotó: OSA Archívum

Az elnökválasztás kérdésében végül ha hajszállal is, az igenek győztek, akárcsak (elsöprő többséggel) a többi kérdésben is. 1990. augusztus 3-án az első szabad parlament képviselői Göncz Árpádot választották meg köztársasági elnöknek.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.