Film

Felmondott lecke

Vékes Csaba: Hetedik alabárdos

  • - legát -
  • 2017. október 21.

Film

A vidéki színész nyomorúságánál már csak a vidéki színház romantikájába vetett hit nyomorúságosabb, azóta különösen, hogy a legtöbb ilyen „templomot” megbízható csókosok igazgatják. Hogy ez mennyire izgatja, egyáltalán érdekli-e Vékes Csabát, a Nemzeti Filmalap első filmeseket támogató Inkubátor programjának első fecskéjét, azt érthető okokból nem debütáló művében fogja kifejteni. A filmje napjainkban játszódik, de a történet tegnapi, bizonyos tekintetben tegnapelőtti.

A vidéki társulat statisztáját azzal bízza meg az igazgató, hogy rendezze meg saját darabját, persze nem szívjóságból; a színház épületét ugyanis ukrán maffiózók akarják megkaparintani, hogy wellnesshotelt nyissanak a polgármester áldásával, csakhogy ehhez – indoklásképpen – előbb egy kapitális bukásra lenne szükség. A színházban a fásult direktoron kívül senki nem tud az ügymenetről, ami a vígjátéki szituációk sora mellett azt is eredményezi, hogy a botcsinálta rendező, ahogy a beharangozóban is írják, „nemcsak saját álmaiért, hanem az egész társulatért is küzdeni kezd”.

Persze ez az üzenet csupán mellékszál, sokkal látványosabb rendezői húzás, hogy azokat a tipikus és ismerős karaktereket vonultassa fel (vö. Szurdi Miklós: Hatásvadászok, 1983; Bereményi Géza: Turné, 1993), akiknek az lenne a dolguk, hogy alakításukkal emlékezetessé tegyék a filmet. Nos, e hálás feladat még a szakállas poénok, a papírszagú párbeszédek és a túlzásokba esések ellenére is bejön: Ujlaki Dénes az öreg alkoholista színművész, Nagy Ervin a vezető színművész, Mohai Tamás a zsenitudatos színművész, Dióssi Gábor a „rettegett” kritikus, Murányi Tünde a színházi főnéni, Bezerédi Zoltán pedig a színigazgató szerepében láthatóan nagy élvezettel hozza a kötelezőt. Mindezt azért fontos kiemelni, mert ez a sokszor harsány ripacskodás már-már feledtetni tudja, hogy a rendező épp főhősével, Bánki Gergellyel – akinek tizenhárom év után ez a második filmfőszerepe – nem tudott mit kezdeni, és csak annyit kért tőle, legyen ugyanolyan, mint a Fekete kefében 2004-ben.

De még ennél is szerencsésebb, mi több, felér egy tűzoltással, hogy az „örömszínészek” jutalomjátéka feledtetni tudja az eredetiséget teljesen mellőző sztorit is, amely trükkösnek szánt csavarjai ellenére is maximum egy közepesre hozott házi feladat lehetne a forgatókönyvíró-iskolán. Ráadásul megvalósítása semmivel sem különb azoknál az ún. szatirikus hangvételű tévéjátékoknál, amilyeneket egy időben (főleg az 1970-es években) szakmányban készítettek a Magyar Televízióban, s amelyeknek a rendezőjére már másnap ugyanúgy nem emlékezett senki, mint a blőd történetére. Viszont egy ország imádta a bennük szereplő színművészeket. Szerencsés esetben a Hetedik alabárdosra is hasonló sors vár.

A Skyfilm Production bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.