chili&vanília

A szezon utolsó spárgái

Gasztro

Spárga barnított vajjal és kapribogyóval

Huss, elrepült a spárgaszezon néhány hete, lassan búcsúzunk az utolsó sípoktól, viszlát, jövőre! A szezon időjárástól függően április elején, közepén indul, és június közepéig tart, a zárónap Németországban hagyományosan június 24., Johannistag, azaz Keresztelő Szent János napja (nálunk Szent Iván-éj, a nyári napforduló ünnepe). Az utolsó, már kedvezőbb áron beszerezhető adagokkal még lehet kísérletezni, hogy jövőre új kedvencekkel lehessen gyarapítani a receptrepertoárt, de visszatérhetünk az egyszerűséghez is, hogy a spárga íze maradjon meg búcsúzásképpen. Például az alábbi, minimalista, de rafinált elkészítéssel: à la meunière, azaz molnárné módra. Amit hagyományosan nyelvhallal alkalmaz a klasszikus francia konyha, ez a sole meunière. Nem mellesleg ez az az étel, amelyen keresztül Julia Child, az amerikai szakácskönyvszerző ikon beleszeretett a francia konyhába.

A sole meunière az egyik legelegánsabb, és egyben leggyorsabban elkészíthető villantós vacsora, gyertyafényes alkalmakkor is megállja a helyét. Eredetileg finom húsú nyelvhallal készül, de bármilyen más fajtával, akár az itthon is könnyebben beszerezhető pisztránggal, lazaccal, de sült zöldségekkel is remekül működik. Nem egy bonyolult étel: a szépséges, hófehér, lapos halat serpenyőben, vajban megsütik, amíg omlós lesz, majd rengeteg barnított vajjal locsolják meg. A barnított vaj (beurre noisette) a klasszikus francia konyha fontos eleme, nem más, mint aranyszínűre pirított, enyhén karamellizált, pirított mogyoróra emlékeztető illatú és aromájú vaj. A végén citromlé, reszelt citromhéj, friss petrezselyem vagy snidling, esetleg kapribogyó kerül hozzá, ezek egyvelege: ízbomba. Pezsgő jár mellé, no és kenyér tunkolni. Az à la meunière – molnárné módra – valójában a lisztre utal, amelybe a halat sütés előtt forgatták. Eredetileg normandiai specialitás, Auguste Escoffier 1903-as Le guide culinaire című alapkönyve több változatát tartalmazza, például padlizsánnal, szőlővel, gombákkal. A kevesebb azonban néha több, így van ez ennél az ételnél is, amelyben az egyszerűség keveredik a luxussal. A barna vajas, citromos öntet a spárgán is ugyanilyen nagyszerűen érvényesül, egyben kiemeli a spárga nemes ízét. Hogy aztán jövő tavasszal is alig várjuk majd a következő szezon kezdetét.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.