chili&vanília

Eperlekvár

Gasztro

A legfinomabb eperlekvár

Megérkezett az eperszezon, jöhet az eperlekvárfőzés! Nincs is annál jobb érzés, mint amikor az ember házi dzsemmel tölti meg a palacsintát, vagy saját lekvárral pöttyinti meg a joghurtot. Az otthoni befőzés a tartósítás és gazdaságosság mellett manapság több más szempont miatt is egyre népszerűbb: például magunk tudjuk szabályozni a cukortartalmat, a fűszerezést, és kedvünkre kísérletezgethetünk. A befőzés célja, hogy az adott gyümölcsöt/zöldséget a legjobb pillanatában zárja üvegbe. Jó minőségű, érett, illatos alapanyagot válasszunk, amely éppen akkor jár szezonja csúcsán. A hetekben jöhet az eper. A cukor biztosítja a lekvárok tartósságát és sűrűségét, így annak használata elhagyhatatlan, a mennyiséggel természetesen lehet variálni. A lekvárokhoz, befőttekhez mindig érdemes citromot adni, mert egyrészt kiemeli a gyümölcsök zamatát, másrészt pektintartalmával segíti a sűrűsödést. A befőtteket teljesen csírátlanított, sterilizált üvegekbe kell tölteni, így maradnak valóban akár egy évig is tartósak. A legegyszerűbb dolga annak van, akinek van a háztartásában mosogatógép, így egyszerűen csak végig kell futtatni az üvegeket (és a fedőket!) a legerősebb programon. Egyéb esetben az üvegeket vagy forró, mosószeres vízzel elmossuk, vagy forrásban levő vízbe tesszük, majd 110 fokos sütőben 10 perc alatt megszárítjuk. A lekvárt forró, de teljesen száraz üvegbe töltjük. Aki gyakran főz lekvárokat, befőtteket, annak érdemes beszereznie egy cukorhőmérőt. Ha nincs ilyenünk, a lekvár sűrűségét a legkönnyebben úgy tudjuk ellenőrizni, ha egy kanállal kiveszünk a lekvárból egy keveset, és egy kistányérra pöttyintjük. Ha elkezd dermedni és a kanalat is bevonja, akkor jó. A lekvár a hűlés során még továbbsűrűsödik, úgyhogy nem kell megijedni, ha hígnak látjuk. A kész lekvárokat mindig sterilizált üvegbe töltjük, rácsavarjuk a fedelét, az üveget fejjel lefelé fordítjuk, így hagyjuk tíz percig, majd száraz dunsztban, lassan kihűtjük. Ehhez érdemes egy nagy dobozba vagy ládába tenni párnákat, plédeket, ebbe ágyazzuk az üvegeket, amelyek kihűlése akár egy napig is eltarthat.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.