A budapesti iparkamara elnöke szerint korrigálni kellene a KATA szigorítását
katas_adozas_top_story_lead.jpg

A budapesti iparkamara elnöke szerint korrigálni kellene a KATA szigorítását

  • narancs.hu
  • 2020. augusztus 11.

Gazdaság

Sok lesz a visszaélés, ha életbe lépnek a bejelentett szigorítások, figyelmeztet Nagy Elek.

Júliusban fogadták el a KATA szigorítását, aminek értelmében 2021-től ha valaki 3 millió forintnál magasabb összegű bevételre tesz szert ugyanazon üzleti partnerétől, akkor azt 40 százalékos büntetőadóval sújtják – a KATA fix összegén felül.

Ez azonban elhibázott szigorítás, ami csak a visszaélések számát fogja megnövelni, de a költségvetésnek nem lesz több bevétele, vélekedett Nagy Elek. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a Növekedés.hu-nak adott interjújában azt mondta, semmilyen egyeztetés nem előzte meg a több százezer KATA-s vállalkozót érintő adószigorítást. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara nevében egyedül Parragh László szorgalmazta a szigorítást.

Nagy szerint a szigorítás miatt nőni fog a visszaélések száma. „Várhatóan a főállással rendelkező vagy nyugdíjas megbízható ismerősök, rokonok lesznek felkérve, hogy egyéni vállalkozóként a mellékállású KATA-s jogviszonyt indítsák el, hogy »legyen hova szétszámlázni« a jelenleg 3 millió forint feletti éves szerződéseket.“ E miatt pedig még az is előfordulhat, hogy „jövőre tovább fog nőni az idén 300 milliárd forintra becsült KATA-s adócsalásokhoz kötődő központi költségvetési kiesés, ami miatt a Pénzügyminisztérium várhatóan további szigorításokat fog kezdeményezni“, fogalmazott a Nagy.

Az iparkamarához már eddig is „tömegesen érkeztek elkeseredett panaszlevelek, melyek értetlenül álltak a kialakult helyzet előtt“. Sokan azt se értették, miként lehet, hogy országos kamarai elnökként Parragh kezdeményezte a szigorítást. A BKIK most elindított egy vállalkozói konzultációt, amivel azt szeretnék elérni, hogy az Országgyűlés ősszel módosítsa a KATA szabályozását.

Korábban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége is úgy vélekedett, a KATA szigorítása munkahelyeket veszélyeztet, mélyítheti a válsághullámot, és a fekete vagy a szürkegazdaságba terelődhetnek át bevételi források.

Figyelmébe ajánljuk