A Lidl 186 milliós bírsága után a GVH a kormánynál szigorítaná a teljes kiörlésű termékek szabályozását

Gazdaság

Más teljes kiőrlésű pékárukat forgalmazó élelmiszerkereskedőket is vizsgál a Gazdasági Versenyhivatal, termékeik megfelelnek-e  az 50 százalékos keverési aránynak – tudta meg lapunk. A GVH kormányszinten is folytatja a „teljes kiőrlésű” minősítéssel való megtévesztés elleni harcot.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2024 januárjában indított versenyfelügyeleti eljárást a Lidl Magyarország Kereskedelmi Bt.-vel szemben, mert azt gyanította – fogalmazott közleményében a hivatal – hogy a cég négy, „teljes kiőrlésű” jelzővel forgalmazott termékével: a teljes kiőrlésű nosztalgia kiflivel, a teljes kiőrlésű stanglival, a teljes kiőrlésű pogácsa magvakkal, valamint a teljes kiőrlésű búzaliszt felhasználásával készült kakaós csiga édesítőszerek termékekkel megtéveszti a fogyasztókat, mivel azok a finomlisztnél kisebb arányban tartalmaznak teljes kiőrlésű lisztet.

A GVH vizsgálata kiderítette, a Lidl megtévesztette a fogyasztókat a 2020. június 6-tól alkalmazott kereskedelmi kommunikációjával, ezen termékek elnevezésével a termékek összetételét illetően. „Valójában az érintett termékekben a lisztnek csak mintegy 30-33%-a volt teljes kiőrlésű, a többi az elnevezéssel ellentétben olcsóbb és egészségügyi szempontból kevésbé előnyös finomlisztből készült. Hogyha egy vállalkozás „teljes kiőrlésű” jelzővel illet egy pékárut, akkor a termék alapanyagának legalább 50%-ban teljes kiőrlésű lisztnek kell lennie” – tudatta a GVH február 13-án kiadott bírságolásának magyarázó részben. A jogsértés miatt a GVH Versenytanácsa 186 millió forint bírságot szabott ki a Lidl Magyarországra. A nemzeti versenyhatóság súlyosbító körülményként vette figyelembe, hogy a Lidl kereskedelmi gyakorlata éveken át tartott és tart jelenleg is, ezért széles fogyasztói kört ért el, ami különösen érinti a cukorbeteg és inzulinrezisztens fogyasztókat, akik ezeket a termékeket részesítik előnyben.

Megkérdeztük a GVH-t, csak a Lidl pékárúit vizsgálta vagy más teljes kiörlésű terméket forgalmazó cégeket is, mivel tapasztalatunk vannak olyan termék is forgalomban, amelyek csomagolásán jelzik, hogy csupán 40 százalékos a tejles kiőrlésű liszt aránya. Válaszuk szerint más cégeket is vizsgálat alá vontak. „A panaszeljárások keretében jelenleg is vizsgálja további piaci szereplők »teljes kiőrlésű«” termékekkel kapcsolatos tájékoztatási, illetve kereskedelmi gyakorlatát.” A GVH Versenytanácsa a határozatában eltiltotta a Lidl Magyarországot a „teljes kiőrlésű” termékekkel kapcsolatos jogsértő gyakorlat további folytatásától.

A fogyasztók az ál-teljes kiőrlésű termékekkel való megtévesztésének ügye kormányzati szinten folytatódik. Mint megtudtuk, Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke a magyar fogyasztók védelme érdekében versenypártolási javaslatban kezdeményezte az Agrárminisztériumnál a „teljes kiőrlésű” termékekkel kapcsolatos jogszabályi előírások felülvizsgálatát, illetve kiterjesztését.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk