A nők számára kulcsfontosságú, hogy tudatosan készüljenek nyugdíjas éveikre, ugyanis a munkaerőpiacon több szempontból is hátrányban vannak, emiatt pedig a Bankmonitor számításai szerint az időskori anyagi kilátásaik is sokkal borúsabbak – írja a hvg.hu.
Az Eurostat legfrissebb statisztikái szerint a magyar nők jellemzően 17,5%-kal keresnek kevesebbet a férfiaknál, ami az Unióban az egyik legrosszabb arány.
A méretes szakadék legfőbb okai, hogy a nők gyakran alacsonyabban fizetett munkakörökben dolgoznak, lassabban haladnak előre a vállalati ranglétrán, illetve sok esetben jogszerűtlen diszkrimináció áldozataivá is válnak.
A nők számára rossz hír, hogy a magyar nyugdíjszámítási metódus két fő tényezőt vesz figyelembe: az aktív években megszerzett keresetek mennyiségét, valamint az igazolható szolgálati idő hosszúságát. Láttuk, hogy a keresetek szempontjából a nők komoly hátrányból indulnak, de hasonló különbség mutatkozik a szolgálati idő terén is. Az Államkincstár 2019-es adatai alapján
a férfi nyugdíjasok átlagosan 38,2 évnyi szolgálati időt tudtak felmutatni, míg a nők átlagosan mindössze 33,5 évvel rendelkeztek.
Mindezek következtében törvényszerű, hogy Magyarországon a nők nyugdíja lényegesen alacsonyabb a férfiakénál. A Központi Statisztikai Hivatal jóvoltából tudjuk, hogy tavaly év elején a férfiak átlagos öregségi nyugdíja 228 400 forintra rúgott, míg a nőké 192 200 forintot tett ki. A nemek közti szakadék ezen a téren tehát 15,8% volt.
Még jobban szemlélteti helyzetet az, hogy a „nyugdíjas létminimum” (havi 160 100 forint) alatti időskori jövedelemmel rendelkezők – ők kb. 900 ezren vannak Magyarországon – mintegy 66%-a nő. Vagyis
a nők a legalacsonyabb nyugdíjszinteken felülreprezentáltak.
A skála másik végén ennek ellenkezőjét láthatjuk: havi 500 ezer forintnál több nyugdíjat tavaly 35 ezer fő kapott, de közülük alig 34% volt a nők részaránya, vagyis az igazán magas nyugdíjakat többnyire férfiak kapják.
Amellett sem mehetünk el szó nélkül, hogy a nők lényegesen hosszabb élettartamra számíthatnak. A 65 éves kort megérő férfiak aránya 70% körüli, és az ő további várható élettartamuk 14,6 év. Ezzel szemben a nők kb. 90%-a megéri a 65 éves kort, és azután még átlagosan 18,7 évig élnek. Ha pedig azt is figyelembe vesszük, hogy a nők jelentős része korkedvezménnyel megy nyugdíjba, akkor még nagyobb eltérés adódik a nemek között a nyugdíjban eltöltött idő tekintetében.
Nőként tehát jóval hosszabb nyugdíjas életszakaszra kell számítani, ami a pénzügyi stratégiaalkotást is meghatározza:
nem mindegy, hogy mennyi időre kell pénzt tartalékolni az aktív korban megszerzett jövedelmekből.
Az állami nyugdíj feltornászására irányuló törekvések (magasabb kereset vagy hosszabb szolgálati idő elérése) sokat segíthetnek egy pozitív végkifejlet elérésében, de ennél is biztosabb megoldás lehet egy alternatív jövedelemforrás felépítése. Kellő tudatossággal apránként össze lehet gyűjteni egy jelentős megtakarítást, ez a tőke pedig később megalapozhatja az időskori anyagi biztonságot – írja a lap.