Állami felügyelet alá vontak egy tőzsdei céget, a szakma sem érti, hogy miért

Gazdaság

A Kartonpackot már két éve is próbálta megszerezni az állam.

Azonnali hatállyal állami felügyelet alá vonta a debreceni Kartonpack Dobozipari Nyrt-t a kormány egy péntek reggel megjelent rendeletben.

A rendelet szerint a céget ezentúl – a veszélyhelyzet végéig – egy kormánybiztos (az úgynevezett „tulajdonosi joggyakorlással kapcsolatos kormányzati feladatok összehangolásáért felelős kormánybiztos”, Juhász Edit) fogja irányítani. Juhász kizárólagos döntési jogot kap a vállalat ügyvezetése helyett, és feladata, hogy intézkedéseket tegyen a társaság működőképességének fenntartása érdekében, szerződéseket is felmondhat, és bárkit kirúghat a tisztségviselők és a felügyelőbizottsági tagok közül, helyettük pedig bárki ki is nevezhet.

Az egyelőre rejtély, hogy mi indokolta a lépést, a termelés biztosítása érdekében ugyanis a kormány eddig csak „Honvédelmi Irányító Törzseket” küldött ki a stratégiai fontosságú vállalatokhoz.

Nagy Miklós, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség (CSAOSZ) főtitkárának elmondása szerint a Kartonpack a szakterületén jól ismert, nagy múltú, és jól működő magyar tulajdonú társaság, 2,3 milliárd forintos árbevétellel, de a külföldi társaságok ennek többszörösét is realizálják, vannak nála jóval nagyobb cégek is.

Bár a cég a gyógyszeripari csomagolásban is érintett, valójában nem kulcsszereplő a területen, „ha a cég kiesne a termelésből, akkor is öten ugranának a helyükre” – tette hozzá, ezért ő sem érti, hogy miért alkalmazott a kormány most más megoldást, mint a stratégiai fontosságúnak minősített többi vállalat esetén.

Nagy Miklós ugyanakkor rámutatott, hogy egy tőzsdén jegyzett nyilvános részvénytársaságról van szó, amelyből viszonylag kevés van a magyar csomagolóipari vállalatok közül.

A Kartonpack 2018 elején azzal került be a hírekbe, akkor a hvg.hu arról írt, hogy a Kulcsár-ügy másodrendű vádlottjaként elítélt Kerék Csaba annak ellenére is a cég igazgatóságának elnöke maradt, hogy eltiltották a cégvezetéstől.

Kerék Csaba végül távozott a cég éléről, helyette Kerék László a vezető tisztségviselő. Később 2018-ban az Index arról írt, hogy Kerék Csaba és a bennfentes kereskedelem miatt megvádolt és az MNB által elmarasztalt Rogán-közeli ügyvéd, Fintha-Nagy Ádám mellett még az állam is harcol a nyereséges debreceni tőzsdei cég kontrolljáért.

Kerestük a Kartonpackot is, hogy megérdeklődjük, tudtak-e a kormány lépéséről, illetve hogy mi indokolta szerintük ezt, de egyelőre nem sikerült elérnünk a cég vezetését.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.