A kormány évek óta vitában állt az Eurostattal amiatt, hogy az állami Eximbank mérlegét a költségvetésen belül kell-e elszámolni. Az Európai Unió szerint igen, a magyar kormány szerint nem: ha ugyanis az Eximbankot az államháztartáshoz kell sorolni, az jelentősen megnöveli az államadósság rátáját. Azt pedig a kormány hivatalba kerülése óta kiemelten kezeli, még törvényt is hoztak rá, hogy az államadósságnak márpedig csökkennie kell. Most úgy tűnik, a kormány beismerte: ebben a vitában az Eurostatnak volt igaza.
A Nemzetgazdasági Minisztérium idei várakozásairól tartott sajtótájékoztatót Varga Mihály, írja a Portfolio. A miniszter beszámolt a főbb mutatók várható alakulásairól, majd az Eximbank elszámolásáról is elejtett egy félmondatot.
Varga elmondta, az államadósság 2017-ben is csökkent, majd hozzátette:
„A gazdasági tárca már az Eximbank adataival kiegészítve számolta ki az államadósság alakulását. 2016 végén az uniós módszertan szerinti államadósság aránya 76% volt, ez 2017 végére 74,5%-ra csökkent.”
Ez pedig azt jelenti, hogy a kormány beismerte: az Eximbank adatait a költségvetésen belül kell elszámolni.
Ez rengeteg pénz: az Eximbank miatt az elmúlt két évben 2,1 százalékponttal nőtt az államadósság.
Az NGM még múlt héten is azt írta, hogy a GDP-arányos államadósság 2016-ban 73,9 százalék, 2017-ben pedig 72,4 százalék volt.