Büntetőfeljelentés indul a Főtáv előző vezetése ellen

  • narancs.hu
  • 2020. december 28.

Gazdaság

Különösen jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt indul eljárás.

A FŐTÁV Zrt. Felügyelőbizottsága büntetőfeljelentést tett a a Budapesti Rendőr-Főkapitányságon a vállalat korábbi vezetése ellen különösen jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt.

 A vállalat belső vizsgálatának eredményére hivatkozva kifejtették: az előző vezetők úgy kötöttek hárommilliárd forint értékű szerződést a Fénysziget-He-Ba nevű konzorciummal, hogy az a közbeszerzési eljárás indításakor csak 920 millió forint értékben kapott jóváhagyást, a jelentős költségnövekedésről pedig nem adott a jogszabályoknak megfelelő tájékoztatást.

A Főtáv kiemelte, ha az előző vezetés nem mondta volna fel a korábbi vagyonvédelmi szerződést, illetve változatlan keretek között végezte volna az egyéb üzemeltetési feladatokat, akkor azzal 304 millió forintot takarítottak volna meg, vagyis a feltételezhetően szabálytalan közbeszerzés évente ilyen összegű kárt okozott a vállalatnak. A Főtáv akkori gazdasági vezérigazgató-helyettese nem írta alá a költségnövekedést engedélyező belső dokumentumot, holott enélkül a cég belső szabályzatai alapján nem lehetett volna megkötni a szerződést - hívták fel a figyelmet.

A Főtáv korábbi menedzsmentje emellett figyelmen kívül hagyta, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság 2019 júniusában megállapította, a vállalat szabálytalanul, visszaélésre alapot adó módon állapított meg egyes feltételeket a szóban forgó közbeszerzési kiírásban, és szabálytalan módon hirdette ki nyertesként a Fénysziget Kft.-t és a HeBa Kft.-t, mivel az általuk benyújtott referenciák nem feleltek meg a kiírásnak - olvasható a közleményben. Közölték azt is, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság akkor ötmillió forint bírsággal sújtotta a Főtávot.

A Főtáv vezérigazgatóját, Mitnyan Györgyöt tavaly decemberben menesztette Karácsony Gergely főpolgármester. Mitnyant 2015 januárjában nevezték ki a Budapesti Távhőszolgáltató Zrt. élére. A Népszava beszámolója szerint: „már a következő évben kitört az első botrány: a cég leselejtezésre ítélt gépkocsi-flottáját igen nyomott áron felvásárló Rácz Kelet-Pest Kft. nem sokkal később a vételárnál milliókkal többért adott túl a járműveken. Az önkormányzat által elrendelt belső vizsgálat több szabálytalanságot és furcsaságot tárt fel. Az ellenőri jelentés végső konklúziója szerint a cég pénzügyi mérlegének hihetősége megkérdőjelezhető.”

De az ő nevéhez fűződik az az elhíresült dress code előterjesztés is a Fővárosi Közgyűlésben, amely a testület méltóságának megőrzése érdekében meghatározta volna a fővárosi képviselők ülésteremben való megjelenését. A szoknyának például olyan hosszúnak kellett volna lenni, hogy a térd felett legfeljebb 2-3 centi villanjon ki, "de ezt is szigorúan abban az esetben, ha olyan szerencsések vagyunk, hogy teljesen tökéletes lábakkal rendelkezünk". Az előterjesztést elvetette az akkor még Demszky Gábor főpolgármester vezette testület. Ennél sokkal kevésbé vicces történet a XII. kerületben engedély nélkül felállított Turul-szobor, amelyet azóta se bontottak el, Pokorni viszont azóta levésette róla nyilas múltú nagyapja nevét. – emlékeztet a Népszava.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.