„Magyarország most eléggé rossz pályán van: nem ahhoz illeszkedünk, és nem úgy, akihez és ahogy a lehetőségeink, adottságaink alapján kellene” – erről beszélt Chikán Attila közgazdász, az első Orbán-kormány első nemzetgazdasági minisztere a 444.hu beszámolója szerint a Corvinus Egyetemen egy csütörtöki könyvbemutatón.
„Elég széles körben közmegegyezés van arról, hogy nem oda jutottunk, ahová szerettünk volna. Ezt bizonyos kormányzati szereplők nyilatkozatain kívül mindenki így gondolja ebben az országban”
– fogalmazott a közgazdász, aki a portál szerint megjegyzésével Boda György szavaira reflektált, miután a Sodródásból feljebb lépés – tudásalapú versenyképesség című kötet egyik szerzője arról beszélt, hogy Magyarország elmúlt harminc évét vizsgálva arra jutottak: „belesodródtunk egy csapdahelyzetbe, és nem oda jutottunk, ahová szerettünk volna.”
Chikán Attila azzal is egyetértett, hogy Magyarország csapdahelyzetbe került. Szerinte nagyon sok tényezővel, szociológiai, gazdasági, politikai okokkal lehet magyarázni, hogy miért történt ez. A kötet az ő olvasatában többek között arra hívja fel a figyelmet, hogy alapvető szerkezeti problémák vannak a magyar gazdaságban, amikor megakadályozzák, hogy egy akár jó gazdaságpolitikai elképzelést is meg lehessen valósítani. Azzal kapcsolatban, hogy ki lehet-e törni ebből a csapdából, ki lehet-e lavírozni a sodródásból, Chikán Attila azt mondta: „Nem vagyok nagyon optimista, de most sokan nem optimisták”.
Bőgel György, a CEU egyetemi tanára a könyvről szóló beszélgetésen azt is felvetette, hogy kérdés, el akarjuk-e hagyni egyáltalán ezt a csapdát. Szerinte ugyanis nem a sodródás a jó leírás arra, ami Magyarországon történik. „Itt van kormányos, és húznak is. A gazdaságpolitika következetes, látva, hogy amikor döntési helyzet van, milyen döntések születnek. Olyanok, hogy menjünk be a közepes fejlettség csapdájába, és maradjunk is ott. Meleg van, és kényelmes ez, nem feltétlenül kell onnan kimászni.”