Lényegében a startvonalra kell visszamenni a devizában nyilvántartott hajdani hitelszerződések ügyében, teljesen felül kell vizsgálni az egész hazai bírósági gyakorlatot is – így értelmezhető az Európai Unió Bírósága (EUB) múlt csütörtöki ítélete, amely szerint a svájci frank hiteleseknek csak annyit kellene megfizetniük, amit a szerződés tartalmaz forintban, az árfolyamkockázat összes terhét pedig a bakoknak kell viselniük. Az ítélet első áttekintése alapján a következmények beláthatatlanok.
Egy svájci frank alapú autólízingszerződés ügyében indult a per az EUB előtt, amelyben magyar bíróság – az eljárás felfüggesztésével – előzetes döntéshozatalt kért a luxembourgi testülettől. Az ítélet tétje egy mondatban összefoglalva: felül kell-e vizsgálni az egész magyarországi gyakorlatot, azt a „megoldást”, amellyel a vonatkozó 2014-es és 2015-ös törvénnyel, valamint a Kúria jogegységi döntésével lezárni szándékoztak sokezernyi és sokmilliárdnyi devizás ügyletet.
A forint árfolyamának 2008-2009-es elszállása miatt sorozatban váltak nem fizetővé magyar kölcsön- és lízingszerződések. Ezeknek az ügyleteknek jellemzően a hitelt felvevők lettek a kárvallottjai azzal, hogy a kötelező forintosítással kifizethetetlenné váltak a hátralévő összegek, amelyek az eredeti tőke – annak egy része visszafizetése után is – többszörösére rúgtak. Ingatlanárverések, kilakoltatások, emberi tragédiák ezrei követték ezeket a szerződéslezárásokat. Egy sor per viszont még mindig folyamatban van úgy, hogy akár sok tízmilliós követelések maradtak fenn még mindig a tőke nagy részének törlesztése után is a forint árfolyamának beborulása következtében.
Az EUB mostani ítéletében kimondta, hogy ellentétes a közösségi joggal az a jogi megoldás, amely a magyar devizahiteles törvényekben áll, és a fogyasztó szabad döntési joga, hogy a szerződés érvénytelenségének kimondását választja-e, vagyis nem kényszeríthető rá a kontraktus törvényi „életben tartásával”, az akkori jegybanki – lényegesen magasabb – árfolyammal helyettesítve a szerződéskori rátát. A tisztességtelen feltételt az ítélet szerint úgy, ahogy van, ki kell venni a szerződésből – vagyis azt a részt, amelyben a nem kellő tájékoztatás a ludas.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!