Gyanús buszbeszerzés

Drága Mercedes!

  • - zsip -
  • 2012. június 19.

Gazdaság

6-8 millió forinttal költött többet darabonként a BKK Mercedes buszokra, mint amennyi a piaci árhoz képest indokolt lett volna. A többletköltség összesen 200 millió forint körül van.

Darabonként 65 ezer euróért vásárolt a BKV számára használt buszokat a Budapesti Közlekedési Központ Zrt. A Mercedes Citaro O53-as típusból 31 darabot vettek, ez darabonként bő 19 millió forintos kiadást jelent. Hogy pontosan mennyit költött a BKK a buszokra, azt egyelőre hiába kérdeztük, nem árulták el, így számításainkra vagyunk kénytelenek hagyatkozni: 590 milliónál többet (296 forintos árfolyamon számolva).

Utánanéztünk, hány forintért kínálnak eladásra 10-12 éves Mercedes Citaro O53-as típust a piacon, a BKK által megadott paraméterekkel. Az egyik nemzetközi kereskedőoldalon találtunk 39 ezer euróért Németországban 364 ezer kilométert teljesített, tizenegy éves Mercedes Citarót – ráadásul ez nem háromajtós szólóbusz, amelyeket a BKK vett, hanem négyajtós csuklós busz, ami több utast tud szállítani. A különbség ez esetben alsó hangon 7,5 millió forint. A többi Citaro, amelyet találtunk, hasonlóképpen egyértelműen olcsóbb, mint amennyiért a BKK bevásárolt. Ami a nyertes pályázó ajánlati árát illeti, a 65 ezer eurós tartományban ötéves, csuklós, csaknem ugyanannyit használt, légkondicionált Citarót lehet vásárolni (a mieink kétszer ilyen öregek és kevesebb utast bírnak el). Mi indokolhatja a darabonkénti 6-8 millió forintos, összességében nagyjából 200 milliós eltérést?

 


A BKK-tól a következő választ kaptuk. „Az Ön által – vélhetőleg internetes használt haszongépjármű-közvetítő oldalakon – fellelt járművek műszaki tartalmukat tekintve nem biztos, hogy a BKV Zrt. által eredetileg kiírt tartalomnak megfelelnek (pl. ajtóelrendezés, férőhely, klíma), továbbá azok csak tisztán adásvételi árak. A BKV pályázata teljes mértékben használatba vehető járművekre lett kiírva. A nyertes pályázó feladata volt a járművek Magyarországra történő szállítása – a járművek Németországból, Ausztriából és Spanyolországból érkeztek –, a Közlekedési Hatóságnál való honosítási eljárása, a műszaki vizsgára való felkészítése – használt járművek esetén ez elkerülhetetlenül jár állapotjavítási, gépészeti beavatkozásokkal –, valamint a műszaki vizsgáztatása és átíratása is. A fent említett műszaki és adminisztratív jellegű ügyintézéseken felül a vásárolt járművekre első forgalomba adási napjuktól számított három hónapos garanciát is vállalt a szállító. Ezek tükrében véleményünk szerint 10-12 éves, megkímélt járművekért a 65 ezer euró nem tekinthető túlzónak.”

 

Egy buszágazatban jártas szakértő legfeljebb kétmillió forintra becsülte egy külföldről behozott busz forgalomba helyezésének költségeit szállítással együtt. A narancs.hu számításai is körülbelül ekkora összeget adnak ki (lásd keretes írásunkat). Ne feledkezzünk meg a BKK válaszlevelének olvasásakor arról sem, hogy a frissen üzembe helyezett buszoknál számos esetben a légkondicionáló nem működött.

Nem történt meg a buszok korábban tervezett átalakítása sem (a nyitható ablakfelületek növelése, a járművezető-fülke zárhatóvá tétele, az ajtóműködés és a műszerfal kezelőszervei, az arculati elemek Budapest-specifikussá történő alakítása, az üzemanyag-átfolyásmérő beépítése, a jegykezelő, az utastájékoztató és a forgalomirányító rendszerek beépítése). Pedig tavaly októberben a BKK még azt adta hírül, hogy „ezek elvégzése után az első járművek várhatóan még idén forgalomba állhatnak”. A buszonként maximum 5 milliós átalakítások elmaradására vonatkozóan ma a következőt nyilatkozza a BKK. „A budapesti közösségi közlekedés üzemeltetési modelljének május 1-jei átalakulása miatt a BKK, valamint a BKV Zrt. is arra a megoldásra kényszerült, hogy a Mercedes autóbuszokat forgalomba adja, bár azokon a Budapest-specifikus átalakítások még nem készültek el. Eddig sajnálatos módon nem tudott elkészülni autóbusz a végleges formájában, mert a napi utasforgalomban részt kell vennie valamennyinek.”

A Mercedes Citaro autóbuszokat az EvoBus Hungária Kft. szállította és helyeztette forgalomba, a BKK két pályázó közül választotta a céget. Az EvoBus tulajdonosa a stuttgarti Evobus GmbH és a Salzburgban bejegyzett Mercedes Benz Automobilvertriebsgesellschaft mbH. Az osztrák Mercedes cég tulajdonában van a Kárpát utcában az EvoBusszal azonos székhelyen működő, Mercedeseket forgalmazó Pappas Autó Magyarország Kft. is. Az autóbuszok szervizelése jelenleg a BKV óbudai telephelyén, garanciális esetben az EvoBus telephelyén történik. Szakszervizi tevékenységet igénylő eseti javításra és pótalkatrész-ellátásra most készítik elő a pályázatot.

Apró tételek

Egy vidéki műszakivizsga-állomáson kérdésünkre 50 ezer forintban határozták meg a vizsgadíjat. Az átírás költsége 167 ezer 250 forint eredetvizsgával, új forgalmi engedéllyel, vagyonszerzési illetékkel – az egyik átírási kalkulátor ezt mutatja. Ma az egyedi forgalomba hozatali engedély díja 22 ezer 800 forint, ami honosítási eljárás esetén 8 ezer forint. A forgalomba helyezési eljárás az említett tételekkel számolva szállítás nélkül 250 ezer forintra jön ki. A Narancsnak egy volt BKV-buszsofőr azt mondta, az említett távolságokból a hazajutás üzemanyagköltsége 100-300 ezer forint lehet, utóbbi a Spanyolországból való ideérkezésre bőven elég – de innen csak három Citaro érkezett. Ez eddig 550 ezer forint. Ha vasúton érkeztek, akkor alacsonyabb a költség. Mindehhez járul az átvizsgálás, állapotfelmérés költsége, amiben legnagyobb tétel a motorolaj, sebességváltó-olaj, a légkondicionáló-folyadék feltöltése, már amelyiknél kell. (Hogy egyébként ez miképpen sikerült, arra részben következtethetünk abból a botrányból, amit Citarókon nem működő légkondik okoztak a május eleji hőgutában. Huszonöt közül csak tíz buszon működtek a berendezések, az egyébként is szűk nyitódású ablakok nem nyíltak, utasok lettek rosszul. A BKK azzal magyarázta a kínos esetet, hogy a gyors üzembe helyezés miatt nem helyezték működésbe a készülékeket.) A folyadékokra számolhatunk 100 ezer forintot – számításba véve, hogy a BKV nagykereskedelmi áron vásárol –, persze a hat helyről érkezett, különböző állapotú buszok nem mindegyikén volt ezekre szükség. Nem számoltunk még az utolsó hivatkozással, a fődarabok három hónapra szóló garanciadíjával. Ez így összesen maximum 700 ezer forintot tehet ki, legrosszabb esetben egymilliót. A légkondival nem rendelkező buszoknál egymillió forintot kalkulálhatunk pluszköltségként, ennyiért már lehet hűtőberendezést kapni. Így mindennel együtt 1,7-2 millió forintot számoltunk össze.

Figyelmébe ajánljuk

A Rend: a nyolcvanas évek náci terroristavezérének élete filmért kiált

  • - turcsányi -
Robert Jay Mathews adócsalóként kezdte, majd rabló lett és gyilkos, aki valamiféle – szélsőjobbos, neonáci – ideológiát igyekezett keríteni bűnös működéséhez. Justin Kurzel filmje, A Rend jelentős hangulatfestő erővel és néhány kiváló színészi alakítással ábrá­zol­ja gazemberi pályafutását.

Egy kivételes tanár, akit a francóisták végeztek ki

A tanár, aki a tengert ígérte című filmben telefonhívást kap egy fiatalasszony: lehet, hogy megtalálták a spanyol polgárháború alatt meghalt dédapját egy Barcelonától 500 kilométerre lévő tömegsírban. Elutazik hát nagyapja gyermekkorának helyszínére, hogy összerakja a széthullott mozaikot.

A liberalizmus védelmében

Az általános hülyítés közepette kétharmadnyi újságoldal erejéig legalább jelezni szeretnénk, hogy annak, amit az agitprop fröcsögése liberalizmusnak tételez, és ami ellen ádáz, mondhatni univerzális jelentőségű harcot folytat, semmi köze a liberalizmushoz mint eszmerendszerhez.

Érted jönnek

A demokraták melegágyának vélt Szilícium-völgy beállt a republikánus elnök mögé. Sokan most döbbentek rá, hogy ezek a fiatalos, laza, világmegváltónak hitt cégek is hidegfejű multik.

Ígérni nem elég

Nincs ember, aki ne akarna békét Ukrajnában, ennek megvalósítása azonban szinte áthatolhatatlan akadályokba ütközik. És akkor még szóba se került Donald Trump. Kijivben kutattuk a tartós rendezés esélyeit.